United Airlines musí od neděle řešit následky násilného vyvedení cestujícího z linky z Chicaga do Louisville. Tržní hodnota mateřské firmy United Continental spadla v úterý o 250 milionů dolarů – cena za akcii klesla o 1,1 procenta na 70,71 dolaru.

Pád je reakcí na video, na němž je vidět násilné vyvedení jednoho z pasažérů letadla. Muž byl později identifikován jako David Dao.  

Aerolinky totiž potřebovaly čtyři místa pro své zaměstnance, vyzvaly proto cestující k dobrovolnému opuštění letadla. Podle BBC dopravce nabídl kompenzaci ve výši 400 dolarů za to, že cestující poletí pozdějším spojem. Ve chvíli, kdy na tuto částku nikdo nereagoval, United Airlines částku zdvojnásobily. Ani na tuto nabídku nikdo nereagoval, aerolinky proto sáhly k náhodnému výběru čtyř cestujících, kteří budou muset uvolnit svá místa. 

Posádka United Airlines násilím vyvedla pasažéra z přeplněného letadla
Posadka_United_Airlines_nasilim_vyvedla_pasazera_z_preplneneho_letadla.png

Faktorů výběru je několik, přednost zůstat v letadle mají většinou ti, kteří létají často, případně ti, co za letenku zaplatili vyšší sumu, což potvrdila mluvčí United Airlines.

Tři vybraní cestující opustili svá místa dobrovolně, čtvrtý pasažér ale vystoupit odmítl. Podle svědků z letadla proto, že jako lékař potřeboval zkontrolovat své pacienty, a zpoždění si tedy nemůže dovolit. Aerolinky měly v tomto případě možnost zvýšit nabízenou částku, což se nestalo. Manažer společnosti místo toho povolal do letadla ochranku, která si s nespokojeným cestujícím promluvila. Konverzace však skončila násilným vyvedením z letadla. Dao se následně vrátil, podle cestujících byl však zmatený a měl krvavé šrámy v obličeji.

Sociální sítě reagovaly rychle

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Sociální sítě v čele s Twitterem zaplavila vlna příspěvků vyzývající k bojkotu United Airlines. Objevila se také petice za odvolání šéfa aerolinek Oscara Munoze. Ten nejprve, podle LA Times, vydal prohlášení o celém incidentu, v němž ale nepřiznal chybu aerolinií a cestujícímu se neomluvil. Následovalo prohlášení, ve kterém Munoz uvedl, že zaměstnanci United Airlines postupovali podle předem připraveného scénáře pro vypořádání se se situacemi tohoto typu. Daa obvinil z toho, že byl agresivní a nebezpečný.

Až v úterý Munoz převzal za incident plnou zodpovědnost a Daovi se omluvil. "Hluboce se omlouvám zákazníkovi, který byl násilně odvlečen, a také všem lidem na palubě. S nikým by nemělo být zacházeno tímto způsobem," napsal. Zároveň v dopise ubezpečil, že vše napraví, aby se to již nikdy neopakovalo. Celý incident se navíc chystá důkladně prošetřit.

Při takovém jednání se nabízí otázka, jestli na něj mají aerolinky právo. V Americe však funguje systém, v němž aerolinky běžně prodávají více letenek, než je v letadle reálně míst. Děje se tak proto, že je běžným jevem, že někteří cestující z jakéhokoliv důvodu nenastoupí a letadlo by pak mělo prázdné sedačky. To je samozřejmě pro aerolinky nevýhodné.

Pokud už dojde k situaci, že do letadla míří více cestujících, než je jeho kapacita, mohou aerolinky před nástupem na palubu požádat cestující, aby změnili svůj let. Samozřejmostí je kompenzace. Jak už bylo zmíněno, u United Airlines jde nejprve o 400 dolarů a následně 800 dolarů. Podle specializovaného webu The Points Guy, který při své analýze vycházel z přepravních podmínek United Airlines i federálních regulací, je maximum u této společnosti 1350 dolarů. Výše kompenzace se vypočítává z původní ceny letenky i délky čekání na další let.

Dobrovolně nebo podle priorit

Když se nikdo dobrovolně nepřihlásí, mohou aerolinky zastavit nástup na palubu a následně brát pasažéry podle priority. Přednost tedy mají stálí cestující, personál a případně ti, kdo za letenku zaplatili vyšší částku. Dle přepravních podmínek United Airlines je možné dokonce vykázat cestujícího, který je již na palubě, na úkor někoho jiného s vyšší prioritou.

Odmítnout jednoho cestujícího na úkor někoho jiného tedy není neobvyklý jev. Vyplývá to také ze statistik amerického ministerstva dopravy. Za celý minulý rok například United Airlines přepravily téměř 87 milionů cestujících, z nichž necelých 63 tisíc nakonec dobrovolně nenastoupilo. Nedobrovolně se to týkalo 3765 cestujících, na 10 tisíc pasažérů je to tedy 0,43 těch, kterým byl odepřen nástup do letadla. Nejlepší je v této statistice společnost Hawaiian Airlines, která z necelých 11 milionů odmítla přepravit jen 49 pasažérů, tedy 0,05 cestujících na 10 tisíc pasažérů. Celonárodní průměr je 0,62.