V noci ze středy na čtvrtek začínají vyřazovací boje o nejprestižnější a nejslavnější hokejovou trofej - Stanleyův pohár, titul mistra NHL. HN prošly desítky statistik, které přinášejí jasné závěry - klubům například za posledních deset let výrazně vzrostly tržby a jejich hodnota se ztrojnásobila. Z hráčů se pak v letošní sezóně klubům nejvíce vyplatila mladá hvězda Connor McDavid, který vyhrál bodování základní části, ale zároveň pobíral nízký plat.

Tržby klubů na vzestupu

Tržby klubů od sezony 2006/2007 do 2015/2016 vzrostly o téměř 70 procent. Týmy, které se probojovaly do vyřazovacích bojů ligy v loňské sezoně v průměru utržily 142 milionů dolarů za sezonu, zatímco o devět let dříve se jednalo jen o 82 milionů. Kluby, jejichž snažení dosáhnout na Stanleyův pohár skončilo před branami play-off, minulý rok v průměru získaly 130 milionů, v sezoně 2006/2007 to bylo o 38 procent méně, tedy 80,5 milionu dolarů.

V průběhu posledních deseti sezon byly tržby klubů, které se probojovaly do bojů o trofej lorda Stanleyho, vyšší o zhruba 11 procent. Důvody tohoto jevu jsou dva - klub, který je součástí zápasů o titul, má vyšší příjmy z prodeje lístků a zároveň se od roku 2010 zvýšily příjmy ligy i klubů ze sponzorských smluv o více než jednu třetinu. Díky tomu kluby v play-off dostávají každý rok větší odměny od samotné NHL za probojování se do konečné fáze soutěže. Čím déle se v soutěži udrží, tím větší je jejich peněžní odměna.

Průměrné tržby klubů (v mil. USD)
Zdroj: Forbes.com, statista.com
Pozn.: Radikální pokles tržeb v sezoně 2012/13 byl způsobený zkrácením sezony, kdy se odehrálo pouhých 48 zápasů základní části místo 82. Důvodem byly neshody mezi vedením jednotlivých hokejových klubů NHL a hráčskou asociací NHLPA v problematice kolektivní smlouvy.

 

Průměrná hodnota klubu je třikrát vyšší než před 16 lety

Hodnota klubů se od roku 2000 více než ztrojnásobila. Průměrný klub NHL na začátku roku 2000 měl hodnotu 148 milionů dolarů (zhruba 3,5 miliardy korun), letošní hodnota průměrného týmu je o 349 procent vyšší, tedy 517 milionů dolarů (13 miliard korun). Podle amerického časopisu Forbes, který letos sestavil už sedmnáctý žebříček hokejových týmů NHL, je nejhodnotnější klub New York Rangers, jehož cena činí 1,25 miliardy dolarů (31,3 miliardy korun). Jako druhý klub skončil Montreal Canadiens (1,12 miliard dolarů) následovaný kanadským sousedem Toronto Maple Leafs (1,1 miliard dolarů).

Zajímavostí je, že nad kluby z Kanady, kde je hokej národním sportem, se objevuje americký celek. Za tím stojí umístění klubu v New Yorku, největším městě severní Ameriky, kde je o zápasy Rangers obrovský zájem a stadion má pravidelně vyprodáno.

Zároveň jsou majitelé New York Rangers také vlastníky haly Madison Square Garden, kde NYR hrají domácí utkání a jejíž hodnota je podle Forbesu 394 milionů dolarů. A stejně jako oba kanadské kluby, je i newyorksý tým zakládajícím klubem NHL, tzv. Original Six.

Vývoj průměrné hodnoty klubu od roku 2000
Zdroj: Forbes.com, statista.com

 

Nadkapacitní návštěvnost zápasů

Americká sportovní televize ESPN na svém webu espn.com od roku 2000 zveřejňuje celkovou i průměrnou návštěvnost domácích zápasů jednotlivých týmů NHL. Zajímavým zjištěním je, že některé kluby na utkání pouští do haly více fanoušků, než jaká je oficiální celková kapacita při hokejovém utkání. V Chicagu je kapacita míst na sezení dokonce překročena o více než desetinu - maximální kapacita je 19 717 míst k sezení, ale průměrně zápas z ochozů sleduje 21 751 diváků. Chicago Blackhawks od roku 2010 získalo třikrát Stanleyův pohár a hokej se stal nejpopulárnějším a nejžádanějším místním sportem.

Dalším klubem, který překračuje kapacitu arény na utkání je tým Pittsburgh Penguins, jehož hala PPG Paints Arena pojme každý zápas o sedm procent více fanoušků. Kvůli rostoucímu zájmu o lístky na domácí zápasy Pittsburghu a Chicaga kluby totiž nabízejí lístky na stání, které nejsou započítané v kapacitě haly.

Celkově 14 klubů z třiceti se může pyšnit vyprodanými kapacitami svých stadiónů.

V soutěži je sedm z třiceti týmů z Kanady. Jejich kapacita stadionů je kromě jedné výjimky - Ottawy - převážně zaplněná. Podle průzkumu pro Forum Research je 70 procent dotázaných Kanaďanů alespoň pravidelnými fanoušky, kteří sledují většinu zápasů, znají hokejová pravidla a soupisku svého oblíbeného klubu.

Na úplném dnu žebříčku jsou Carolina Hurricanes, kteří nezaplní ani dvě třetiny haly, a Arizona Coyotes s 76procentní zaplněností.

Průměrná návštěvnost stadionů
Zdroj: espn.com

 

Na hokej za 2,5 tisíce korun

Nejdražší lístky mají letos v New Yorku - Rangers prodávají lístky průměrně za 250 amerických dolarů (zhruba 6 250 korun), druhou nejvyšší cenu platí v Torontu a Detroitu, kde jsou lístky o 25 dolarů levnější (zhruba 5 640 korun).

Průměrná cena lístku (v USD)
Zdroj: vividseats.com

Cena lístku v Detroitu v posledních dvou sezonách vzrostla na dvojnásobek (v sezoně 2014/2015 stál 112 dolarů), protože letošní sezona byla poslední, kdy Red Wings hráli v oblíbené Joe Louis Areně, ve které tým působil od roku 1979. Vyhrál zde čtyři tituly a od roku 1990 byl každý rok bez přestávky ve vyřazovacích bojích - až do tohoto roku, kdy se do play-off po 25 sezonách nepodívá. Příští sezonu budou červení k domácím utkáním nastupovat v nově vybudované Little Caesar Areně, kterou budou sdílet s basketbalovým týmem NBA Detroit Pistons. Ceny lístků se budou pohybovat od 50 do 400 dolarů za jedno utkání.

Nejnižší průměrnou cenu lístku mají v Arizoně a v Miami, kde hrají Jágrovy Panthers - 47 dolarů (zhruba 1 170 korun). Místní obyvatelé žijí spíše americkým fotbalem nebo basketbalovou NBA. Třetí nejnižší cenu mají v Karolíně. Tam se průměrně cena pohybuje okolo 51 dolarů (zhruba 1270 korun). Průměrná cena lístku všech klubů NHL letošní sezony byla 102,6 amerických dolarů (zhruba 2 560 korun).

Pro srovnání - v České repulice se ceny lístků pohybují v úplně jiných relacích. Nejdražší lístky v základní části měla Kometa Brno a Mladá Boleslav s cenou 170 korun. Nejlevnější lístek měli možnost získat fanoušci Karlových Varů - za 90 korun.

Connor McDavid - hvězda nové generace hokejistů

Connor McDavid, dvacetiletý kanadský hokejový útočník, uchvátil sportovní svět svými dovednostmi dávno před tím, než byl draftovaný do nejvyšší kanadsko-americké hokejové ligy kanadským Edmontonem Oilers. Zářil totiž už jako junior v nižších soutěžích, kde byl schopný ve 47 zápasech zaznamenat 120 bodů (2014/15, poslední sezona před draftem za Errie Otters z OHL).

Minulý rok byla jeho nováčkovská sezona překažena zraněním, kvůli kterému odehrál pouhou polovinu zápasů. Letos již odehrál sezonu celou, nechyběl ani jeden zápas. V říjnu minulého roku, v momentě, kdy měl odehraných pouhých 45 zápasů v nejvyšší hokejové soutěži, se v 19 letech a 266 dnech stal nejmladším kapitánem v historii soutěže a předskočil Švéda Gabriela Landeskoga z Colorada Avalanche.

Na konci základní části měl jako jediný hráč z celé ligy 100 bodů (30 gólů a 70 asistencí), díky čemuž se podílel na 41 procentech vstřelených branek klubu a zároveň se stal třetím hráčem v novodobé historii (od sezony 1990/91) pod 21 let, který dosáhl stobodové hranice. Před ním se to podařilo pouze Sidneymu Crosbymu (2005/06 - 102 bodů a  2006/07 - 120 bodů) a Alexandrovi Ovečkinovi (2005/06 - 106 bodů).

Z analýzy největších hvězd klubů, které se probojovaly do play-off, vyplývá, že jeden bod kanadského bodování v závislosti na hráčově roční mzdě je nejlevnější právě u Connora McDavida. To se ale s největší pravděpodobností po příští sezoně změní, protože mu končí nováčkovská tříletá smlouva, která se standardně podepisuje na 925 tisíc dolarů ročně. Ve stejné situaci je i český hokejista David Pastrňák z Bostonu Bruins, Auston Matthews z Toronta Maple Leafs nebo Alexander Wennberg z Columbusu Blue Jackets. Díky takto nízkým mzdám, které jim klub vyplácí, a poměrně vysokým bodovým ziskům jsou nejvýhodnějšími hráči ligy.

Počet dolarů z výplaty hráče na jeden bod
Zdroj: NHL.com, spotrac.com

Jeden bod Alexandra Ovečkina z Washingtonu Capitals stojí klub přes 138 tisíc dolarů. Podobně na tom jsou Jonathan Toews a Patrick Kane z Chicaga Blackhawks (oba pobírají 10,5 milionu dolarů za sezonu), obránce PK Subban z Nashvillu Predators (9 milionů dolarů) nebo útočníci Jevgeni Malkin (9,5 milionu dolarů) a Sidney Crosby (8,7 milionu dolarů) z Pittsburghu Penguins.

Je však nutné si uvědomit, že při podepisování smluv s takto vysokými mzdami je brána v potaz popularita hráčů z marketingového hlediska. Populární hráči klubu přinášejí i zisky mimo kluziště. Například dresy s jejich jmény jsou na shop.nhl.com nejprodávanějšími z celé zámořské hokejové ligy. Cena jednoho dresu začíná na 169 dolarech (zhruba 4 250 korun).

Nejprodávanější dresy v NHL
  Jméno Klub
1. Sidney Crosby Pittsburgh
2. Auston Matthews Toronto
3. Patrick Kane Chicago
4. Jonathan Toews Chicago
5. Connor McDavid Edmonton
6. Henrik Lundqvist NYR
7. Alexander Ovečkin Washington
8. Vladimír Tarasenko St. Louis
9. Claude Giroux Philadephia
10. Shayne Gostisbehere Philadephia
11. Dylan Larkin Detroit
12. Carey Price Montreal
13. Rick Nash NYR
14. Patrice Bergeron Boston
15. Ryan McDonagh NYR
Zdroj: shop.nhl.com

Nejméně výhodným hráčem letošní sezony byl z pohledu počtu dolarů na jeden kanadský bod Booby Ryan z Ottawy Senators. Odehrál 62 zápasů, zaznamenal pouze 25 bodů a má smlouvu na 7,25 milionů dolarů. Jeden bod tak majitele klubu stál 290 tisíc dolarů (zhruba 7,3 milionu korun).  O pouhou jednu pozici výše skončil hvězdný Rick Nash z New Yorku Rangers, který se v 67 zápasech zvládl zapsat do statistik pouze 38krát a tak z jeho smlouvy za 7,8 milionu dolarů vyplývá jeden bod za 205,2 tisíce dolarů (zhruba 5,1 milionu korun).

Česká stopa v zámoří

V uplynulé sezoně se dvacetiletý David Pastrňák zařadil mezi hvězdy Boston Bruins. V první polovině sezony dokonce vedl tabulku střelců. Poté ho přeskočil kapitán pitsburgských tučňáků Sidney Crosby, který si trůn pro krále střelců už vzít nenechal. David Pastrňák však se svými 70 body skončil celkově 18. v kanadském bodování a byl 12. nejlepším střelcem sezony.

Jakub Voráček se sice probojoval na celkovou druhou pozici mezi Čechy v NHL, ale v jeho neprospěch hovoří statitstika +/-, která se zastavila na čísle -24 a byla nejhorší z celého týmu Philadelphia Flyers. Statistika +/- vypovídá o rozdílu vstřelených a obdržených gólů, když byl hráč v momentě skórování na ledě v plném počtu obou týmů. V případě obdržení branky v početní výhodě dostane hráč minusový bod.

Třetím nejproduktivnějším Čechem se stal Radim Vrbata z Arizony Coyotes s 55 body (20 gólů a 35 asistencí), jeho +/- bylo ale také záporné (-18). Arizona se celou sezonu potýkala s problémem v obraně. Nastřílela 191 golů a obdržela jich 258, z čehož vyplývá záporný 67gólový rozdíl. V arizonském celku jsou pouze dva hráči, kteří skončili v kladných hodnotách statitistiky +/-.

Jaromír Jágr ve svých 45 letech skončil mezi Čechy, některými dokonce o generaci mladšími, na šestém místě. Získal 46 bodů (16 gólů a 30 asistencí) a v porovnání s týmovými kolegy byl čtvrtým nejproduktivnějším členem týmu Floridy Panthers.

Statistiky 15 nejlepších českých hráčů NHL
  Jméno Klub Věk Góly Asist. Body +/-
1. David Pastrňák Boston 20 34 36 70 11
2. Jakub Voráček Philadelphia 27 20 41 61 -24
3. Radim Vrbata Arizona 35 20 35 55 -18
4. David Krejčí Boston 30 23 31 54 -12
5. Ondřej Palát Tampa Bay 26 17 35 52 8
6. Jaromír Jágr Florida 45 16 36 46 2
7. Michael Frolík Calgary 29 17 27 44 13
8. Martin Hanzal Minnesota (Arizona) 30 20 19 39 -17
9. Radek Faksa Dallas 23 12 21 33 -6
10. Tomáš Plekanec Montreal 34 10 18 28 10
11. Pavel Zacha New Jersey 20 8 16 24 -17
12. Radko Gudas Philadelphia 26 6 17 23 8
13. Tomáš Hertl San Jose 23 10 12 22 -8
14. Ondřej Kaše Anaheim 21 5 10 15 -1
15. Andrej Šustr Tampa Bay 26 3 11 14 -10
Zdroj: nhl.com

 

Braden Holtby - sloup v brance Washingtonu

Nejlepším brankářem sezony byl z pohledu procent vyhraných zápasu, do kterých nastoupil, Braden Holtby z Washingtonu Capitals, který týmu z hlavního města USA pomohl k absolutnímu vítězství ligy a zisku Prezidentovy trofeje - pohár pro vítěze základní části. Letos tento hráč navíc získá William M. Jennings Trophy, která je udělována brankáři, který odehrál minimálně 25 zápasů a pustil za svá záda nejméně branek. Holtby vyhrál nejvíce zápasů ze všech brankářů NHL a měl čtvrtou nejlepší úspěšnost zákroků.

Nejlepším českým brankářem byl Petr Mrázek z Detroitu Red Wings, který nastoupil k 50 zápasům a vyhrál osmnáct z nich. V tomto ohledu je pětatřicátý. Ze celou sezonu na něj protihráči vyslali 1 462 střel, z nichž 145krát pustil puk do brány a s 90procentní úspěšností zákroků skončil až na 46. místě ze 48 hodnocených brankářů v tomto ohledu.

Desítka nejlepších brankářů ligy
  Jméno Klub Vyhraných zápasů Úspěšnost zákroků Plat
1. Braden Holtby Washington 67,74% 92,60% $6 100 000,00
2. Matt Murray Pittsburgh 65,31% 90,90% $628 333,00
3. Sergei Bobrovsky Columbus 65,08% 93,10% $7 425 000,00
4. Craig Anderson Ottawa 62,50% 92,60% $4 200 000,00
5. Devan Dubnyk Minnesota 61,54% 92,30% $4 333 333,00
6. Carey Price Montreal 59,68% 92,30% $6 500 000,00
7. Corey Croford Chicago 58,18% 91,80% $6 000 000,00
8. Cam Talbot Edmonton 57,53% 91,90% $4 166 666,00
9. Tukka Rask Boston 56,92% 91,50% $7 000 000,00
10. Henrik Lundqvist NYR 54,39% 91,00% $8 500 000,00
Zdroj: nhl.com