Česká měna pokračuje v oslabování. Během pondělí se kurz vůči pátku nepohnul a v úterý ztrácí vůči euru desetník. Po jedné hodině odpolední se tak obchoduje za 26,7 koruny.  Od ukončení intervencí, které Česká národní banka (ČNB) oznámila minulý týden ve čtvrtek, je však koruna stále o 30 haléřů silnější.

V pondělí ráno se kurz koruny vyšplhal až na 26,50, když hlavní vliv na obchodníky zřejmě měla čísla o inflaci a statistiky z trhu práce. Data zvýšila očekávání ohledně budoucího zvyšování úrokových sazeb ze strany centrální banky. Meziroční růst spotřebitelských cen se v březnu zrychlil v souladu s očekáváním trhu na 2,6 % z únorových 2,5 %, a dosáhl tak nejvyšší úrovně od listopadu 2012. Míra nezaměstnanosti klesla na 4,8 procenta, tedy na nejnižší hodnotu od ledna 2009. V pondělí odpoledne ale stihla koruna celý zisk umazat.

"Stabilní výhled ohledně inflace a mírné přehřívání ekonomiky budou dle našeho názoru motivovat ČNB k dalšímu zpřísňování měnové politiky, a to zejména v situaci, kdy by kurz koruny setrval delší dobu zhruba na současné úrovni. Zahájení cyklu zvyšování sazeb tak dle našeho názoru nastane již letos," uvedl ve svém pondělním komentáři hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Tomu by nasvědčovala i slova guvérnéra ČNB Jiřího Rusnoka v pondělním rozhovoru pro HN. Podle něj ČNB se zvyšováním úrokových sazeb začne na přelomu tohoto a příštího roku.

Kurz koruny je zatím bez výkyvů

Opuštění kurzového závazku, v rámci kterého ČNB uměle oslabovala kurz české měny nad úroveň 27 korun za euro, se zatím obešlo bez výraznějších výkyvů na devizovém trhu. V úterním rozhovoru pro deník Právo guvernér Rusnok uvedl, že důvodem je dobrá komunikace ČNB.

"Dali jsme si velkou práci s tím, abychom trh připravili na skutečnost, že k tomu dojde, že to nastane v nějakém brzkém období," řekl Rusnok ke konci intervencí. "Všichni tak měli dost času se na to připravit. To sehrálo významnou roli v tom, že se trh po oznámení konce kurzového závazku nijak nezbláznil."

eurczk

 

Důležitou roli podle něj v dosavadním pointervenčním vývoji kurzu české měny sehrála i překoupenost trhu s korunou. Zahraniční hráči, kteří ve velkém sázeli na posílení koruny po "exitu", podle něj zatím s uzavíráním pozic vyčkávají. "Je zjevné, že chtějí-li se dočkat nějakého zajímavého, pro ně přijatelného kladného výnosu z této přece jen mírně rizikové akce, tak musí být do jisté míry trpěliví," řekl Rusnok s tím, že se tím pádem nemohou všichni zahraniční investoři okamžitě vrhnout na trh a začít vybírat zisky.