Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil amerického prezidenta Donalda Trumpa z pomoci "teroristickým" skupinám v Sýrii. V projevu odvysílaném ve státní televizi Rúhání dále vyzval k nestrannému vyšetření nedávného chemického útoku v Sýrii a varoval, že odvetný raketový útok USA na základnu syrského letectva v sobě nese hrozbu eskalace extremismu v regionu.

"Ten pán, který se chopil moci ve Spojených státech, prohlašoval, že chce bojovat proti terorismu, dnes ale všechny teroristické skupiny v Sýrii po americkém útoku oslavují," citovala z prohlášení, v němž nicméně Rúhání přímo nejmenoval prezidenta Trumpa, agentura AFP.

"Když to myslíte vážně (tvrzení o odhodlání bojovat proti terorismu během americké předvolení kampaně), proč byla vaší první akcí pomoc teroristům? Proč byla napadena syrská armáda, která bojuje proti teroristům?" dodal Rúhání.

K jeho "odvážnému rozhodnutí" naopak blahopřál Trumpovi v pátek telefonicky saúdskoarabský král Salmán ibn Abdal Azíz Saúd. Podle Rijádu to byla správná odpověď na "zločiny toho (Asadova) režimu páchané na vlastních lidech s ohledem na neschopnost mezinárodního společenství zastavit je", informovala dnes oficiální saúdskoarabská agentura.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov měl v sobotu večer se svým americkým protějškem Rexem Tillersonem telefonický rozhovor. Navzdory protikladným stanoviskům k útoku se oba ministři dohodli, že budou v diskusích o Sýrii osobně pokračovat. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničí.

Lavrov podobně jako v pátek ruský zástupce u OSN Vladimir Safronkov řekl, že "útok na zemi, jejíž vláda bojuje s terorismem, pouze hraje do karet extremistům a vytváří další bezpečnostní hrozby v regionu a ve světě". Rovněž Tillersonovi podle ministerstva řekl, že tvrzení Západu, podle něhož syrská armáda použila v provincii Idlib 4. dubna chemické zbraně, neodpovídá skutečnosti.

Írán, který finančně i vojensky podporuje režim syrského prezidenta Bašára Asada, už v pátek odsoudil americký útok na leteckou základnu syrské armády, z níž podle Washingtonu v úterý syrská armáda vedla chemický útok na město Chán Šajchún. Rúhání v projevu vyzval k ustavení "nezávislé komise za účasti neutrálních zemí", která by vyšetřila útok chemickými zbraněmi, spáchaný údajně vládními silami.

Írán tvrdí, že režim v Damašku provedl "chemické odzbrojení" a chemické zbraně nemá k dispozici. To ale podle Teheránu neplatí o ozbrojených povstaleckých skupinách.

Po americké "agresi" proti Sýrii se musí Írán připravit na "veškeré eventuality", prohlásil Rúhání. "Nevíme, co noví američtí vůdci chystají pro region," řekl.

Reakce Ruska byla zklamáním

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson označil za zklamání reakci Ruska na raketový útok USA proti letecké základně syrského vládnoucího režimu prezidenta Bašára Asada. Zároveň ale podle agentury Reuters dodal, že tím není nijak překvapen. Americký ministr financí Steven Mnuchin mezitím oznámil, že USA připravují ekonomické sankce proti Sýrii.

Mezitím republikánští i demokratičtí členové amerického Kongresu vyjádřili podporu raketovému útoku, který nařídil prezident Trump. Zároveň ale podle Reuters prezidenta vyzvali k tomu, aby vyvinul strategický plán pro vyřešení syrského konfliktu. Rovněž ho vyzvali, aby svoje další významné kroky konzultoval s Kongresem.

Trump se v pátek zároveň na Floridě sešel s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Čína se na rozdíl od Ruska omezila jen na kompromisní prohlášení o nutnosti politického řešení syrské krize. Podle agentury AP skončil summit prakticky bez náznaků vzájemné konfrontace, ale i bez konkrétního pokroku v řešení otázek, v nichž obě strany nesdílejí stejné postoje.

Severní Korea označila páteční americký zásah v Sýrii za "nepřípustný akt agrese", který "více než tisíckrát" ospravedlňuje severokorejský jaderný program. Prohlášení severokorejského režimu zveřejnila podle agentury AFP místní státní média.

Americký útok dodal váhu Trumpově hrozbě z minulého týdne, že je připraven jednat proti KLDR samostatně, ačkoli by šel do ještě většího rizika, protože Severní Korea je vybavená raketami a dělostřelectvem mířícími na Jižní Koreu. Hrozbu zásahu proti KLDR zopakoval v pátek i ministr zahraničí Tillerson.

"Jsme připraveni jednat samostatně, pokud Čína nebude schopna se s námi zkoordinovat," řekl Tillerson na Floridě. Tillerson ale nekonkretizoval, jak by si takový čin měl vypadat.

První tlak americké vlády bude velmi pravděpodobně v hospodářské rovině - bude nutit Čínu, aby zakročila proti čínským bankám a společnostem, které údajně umožňují KLDR v přístupu do mezinárodního finančního systému. To sankce Rady bezpečnosti OSN nedovolují.

Prezidenti se zároveň shodli na posílení spolupráce s mezinárodním společenstvím ve snaze přesvědčit KLDR, aby bez zbytečných kontroverzí upustila od zakázaného zbrojního programu. Také si znovu potvrdily potřebu zbavit rozdělený korejský poloostrov jaderných zbraní.