Konec intervencí ČNB by měl zlevnit dovážené zboží. Tím je i většina léků, které do Česka proudí od mezinárodních farmaceutických firem. K náhlému snižování jejich cen ale podle všeho nedojde, na posílení koruny by mohly nejdříve ušetřit zdravotní pojišťovny. Záleží ale na tom, jak moc koruna vzroste.

"Hlavní dopad konce intervencí bude ve snižování nákladů zdravotních pojišťoven na hrazené léky," odhaduje Filip Vrubel, zdravotnický expert společnosti Deloitte. To znamená, že díky zrušení umělého oslabování koruny vůči euru, se mohou snížit úhrady pojišťoven za léčiva v Česku. Podle Vrubla by k tomu mohlo dojít ještě letos.

Intervence ČNB

Euro, koruna, česká, mince, bankovka, bankovky, peníze, měna, mzda, příjem, dluh, hypotéka, kurz, intervence, ČNB.HN přinášejí nejnovější informace, analýzy a komentáře k tématu devizových intervencí.

Čtěte zde

Posílení koruny by ale muselo být silné tak, aby umožnilo ušetřit desítky milionů korun. Až poté může Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) udělat rychlou revizi úhrad a změnit je. A mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová říká, že ústav tak dramatické posílení koruny nepředpokládá.

Konečná cena léku na recept se zakládá na ceně dané výrobcem, úhrady pojišťovnou (ta může dosáhnout konečné ceny za lék), doplatku (to je rozdíl mezi úhradou a konečnou cenou) a obchodní přirážky distributora a lékárny. A právě kvůli poklesu úhrady by se podle Jakuba Dvořáčka, šéfa Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), mohl zvýšit doplatek pacientů. "Stát sice ušetří, ovšem ve výsledku mohou zaplatit více pacienti," říká.

Léky nebudou levnější hned

Léky v Česku by díky silné koruně zlevnit mohly, bude to ale nějakou chvíli trvat. "Snížení cen léků po ukončení intervencí bude až sekundární a po dvou až třech kvartálech bude nutná revize cen ze strany SÚKL," říká například Jiří Pešina, mluvčí farmaceutické společnosti Roche.

Pro snížení cen daných výrobci musí lékový ústav provést hloubkovou revizi, kterou dělá ze zákona vždy po pěti letech. Poslední revize proběhla v roce 2015. "Pokud SÚKL použije pro změnu ceny výrobce jiný kurz, tato cena bude v přepočtu na koruny nižší. Záleží ale, k jak velkému posílení koruny dojde," doplňuje Vrubel z Deloitte.

Lékový ústav nepředpokládá, že udělá hloubkovou revizi dříve, než musí. Podle Vrubla by k tomu ale mohlo dojít, pokud by koruna posílila vůči euru třeba na 26 korun a na snížení cen léků by tlačili politici i pojišťovny. "Pokud to bude otázka několika haléřů, k hloubkové revizi hned nedojde a SÚKL ji udělá nejpozději do dvou let," dodává Vrubel. O změnu ceny může zažádat i sám výrobce léčiv.