Ondřej Malý je původní profesí novinář. Pracoval v on-line deníku iDnes, v Lidových novinách a naposledy i v Hospodářských novinách, kde se věnoval problematice telekomunikací a informačních technologií. Od roku 2012 působil jako člen rady Českého telekomunikačního úřadu, který dohlíží na tuzemský mobilní trh. V této funkci byl znám svou ostrou kritikou mobilních operátorů.

Za svou prioritu považuje odstranění překážek v budování kvalitní internetové infrastruktury, rozvoj e-governmentu především v oblasti služeb pro občany a přípravu státní i soukromé sféry na nová evropská nařízení v čele s ochranou osobních údajů.

"Je pro mě důležité, aby práce na rozvoji a podpoře digitální agendy a digitální ekonomiky v ČR pokračovaly minimálně ve stejně vysokém tempu, jaké nastavil dosavadní koordinátor Tomáš Prouza. Dobré zvládnutí digitální agendy je klíčové pro náš průmysl, ekonomický růst, pracovní místa i budoucí konkurenceschopnost," uvedl ke jmenování premiér vlády Bohuslav Sobotka.

Digitální koordinátor má v Česku dohlížet na rozvoj informačních technologií a řešit důležité otázky internetového byznysu, který stojí zhruba za čtyřmi procenty tuzemského HDP. K tomu má ladit politiku jednotlivých ministerstev, jež mají digitální ekonomiku na starosti. Doposud tuto funkci zastával státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Ten ale ze služeb státu koncem března odchází do soukromého sektoru.

Už teď se o nového digitálního koordinátora zajímá průmysl. "Je to otázka, která teď hodně rezonuje," přiznala náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj Olga Letáčková ještě předtím, než bylo známo Malého jmenování. "Je důležité, aby měl takový koordinátor i nějaké kompetence, jinak jde jen o povídání si na platformách. A na to není čas," dodala.

Po Malého předchůdci Prouzovi zůstala na stole rozsáhlá agenda, kterou bude muset jeho náhradník řešit. "Aktuální záležitosti jsou unijní nařízení GDPR a ePrivacy a otázka vojenského zpravodajství. Obě věci chtějí kompetentní a rozumný přístup," popsal priority předseda výkonné rady Sdružení pro internetový rozvoj Ján Simkanič.

GDPR a ePrivacy nařizují, jak musí firmy a úřady pracovat s citlivými daty. Otázka vojenského zpravodajství se zase týká rozvědky, která by mohla monitorovat aktivitu na internetu, a reagovat tak na hackerské útoky. Kritici tvrdí, že bude ohroženo soukromí lidí.

Podle prezidenta ICT unie Zdeňka Zajíčka se musí dopracovat systém, který analyzuje přijímané zákony z hlediska informačních technologií. "Ke každému právnímu předpisu, který se bude přijímat, vznikne dokument, zda digitalizaci podporuje, či jí brání. Teď to spadne na nového koordinátora," řekl Zajíček.

Tématem by podle expertů měla být i digitalizace státní správy. V té je Česko v rámci Evropské unie mezi nejhoršími a ve světovém žebříčku se dělí o 50. místo spolu s Egyptem. Digitální koordinátor by měl také dohlížet na čerpání evropských peněz na internetové sítě nové generace. Je totiž riziko, že přidělených 14 miliard nestihne Česko vyčerpat.