Stávka řidičů linkových autobusů ve čtvrtek výrazněji zasáhla jen Jihomoravský a Olomoucký kraj, částečně také Pardubický a okrajově Zlínský. Připojili se řidiči městské hromadné dopravy v České Lípě. V Ústeckém kraji, kde měla stávka postihnout především spoje na Šluknovsku, nakonec šoféři na své trasy vyjeli.

Řidiči chtějí protestem poukázat na nízké mzdy v oboru, které někde nezlepšilo ani vládní nařízení stanovující od začátku roku vyšší minimální mzdu.

Na jižní Moravě ve čtvrtek nevyjede 67 linek z 225. Jsou to meziměstské linky a MHD v okresních městech mimo Brno, v krajském městě jezdí autobusy bez omezení.

Proti středečnímu předpokladu někteří řidiči přišli do práce, vyjede tedy více spojů na částečně omezených linkách, kterých je 61, řekl dispečer organizátora krajské dopravy společnosti Kordis JMK Antonín Chudiak. Nejvíce je postiženo Břeclavsko, Blanensko, Kyjovsko, Vyškovsko a okolí Veselí nad Moravou.

Řidiči, kteří se rozhodli vyjet, nepodpořili kolegy ani symbolicky, nemají například vesty či nijak ve svém autobuse na stávku neupozorňovali. České dráhy na jihu Moravy ve čtvrtek posilují řadu vlaků ráno směrem do Brna a odpoledne z Brna.

Jihomoravský kraj bude vyžadovat po dopravcích pokutu, řekla ve čtvrtek hejtmanova náměstkyně Taťána Malá (ANO). Pokuta za smlouvu se pohybuje okolo milionu korun. "V každé smlouvě je pokuta za nepřistavení autobusu. V souvislosti s péčí řádného hospodáře nemáme ani žádnou jinou možnost než sankce po dopravcích tvrdě vyžadovat," uvedla Malá.

V Olomouckém kraji autobusy nevyjely na Šumpersku, Jesenicku, v Mohelnici a v Zábřehu. Provoz MHD v Šumperku i dálkové spoje dopravce částečně zajistil, řekl mluvčí dopravní společnosti Arriva Roman Herden. Lidé jezdili vlaky, auty, na kole nebo šli pěšky.

Kraj bude za stávku po dopravci Arriva Morava požadovat třímilionovou pokutu. Sankce vyplývá ze smlouvy s dopravcem, řekla mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová.

Odboráři již dříve avizovali, že se protestu na Jesenicku a Šumpersku zúčastní asi dvě stovky řidičů autobusů. Podle dopravce ráno nevyjelo 120 řidičů, jejich počet se ještě změní podle jejich nástupu do směny. V ostatních částech kraje jezdí autobusy bez omezení.

Pardubický kraj stávka zasáhla na Svitavsku a Orlickoústecku na pěti linkách společnosti Arriva Morava, které sem zajíždějí jen několik kilometrů přes hranici z Olomouckého kraje. Řidiči ostatních dopravců, kteří pro kraj zajišťují spoje, nestávkují. Podobný dopad stávky z jižní Moravy se očekával na Vysočině, stávka se ale autobusových spojů nakonec nedotkla. Ve Zlínském kraji se naproti tomu jihomoravská stávka v devíti obcích u hranice regionu projevila.

V Libereckém kraji se ke stávce za vyšší mzdy připojilo 41 řidičů městské hromadné dopravy v České Lípě, kterou zajišťuje společnost BusLine. Náhradní dopravu se zatím firmě zajistit nepodařilo. V Ústeckém kraji podle informací krajského úřadu nevyjel doposud pouze jediný spoj firmy Autobusy Karlovy Vary na Šluknovsku, v celém kraji všechny další linky jezdí.

Na jihu Čech autobusy jezdí. "Po středeční schůzce u pana hejtmana ve čtvrtek všechny linky a spoje jezdí podle platných jízdních řádů. Pracovali jsme na tom ve středu celé odpoledne, řidiči dostali zprávu, od stávky jsme ustoupili," řekl ve čtvrtek odborář ze společnosti GW Trans Kamil Sloboda.

Nestávkuje se ani v Plzeňském, Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji, ve středních Čechách jen část řidičů vyvěsila v autobuse plakát upozorňující na jejich nízké platy.

Vláda stanovila od začátku letošního roku minimální mzdu pro řidiče linkových autobusů na 98,10 koruny za hodinu jízdy a na 88 korun za hodinu čekání. Zavedla také příplatek 6,60 koruny za hodinu za náročné pracovní prostředí. Podle odborů ale řidiči v některých krajích dostali přidáno méně, než očekávali. Firmy například zvýšily sazby podle vládního nařízení, šoférům ale na druhou stranu snížily odměny. Vláda ve středu vyhradila 420 milionů korun z rozpočtové rezervy na pomoc krajům kvůli zvýšení mezd řidičů linkových autobusů, stávku to ale neodvrátilo.