Česká národní banka (ČNB) ukončila devizové intervence, kterými tři a půl roku uměle oslabovala korunu. Hodnotu české měny teď bude opět určovat trh, na kterém je podle analytiků asi 65 miliard dolarů (1 630 miliard korun) spekulativního kapitálu.  

Vedení ČNB na svém pravidelném čtvrtečním zasedání odhlasovalo nejdůležitější rozhodnutí letošního roku, které se dotkne hospodaření tisíců firem i běžných občanů. Koruna v první hodině po oznámení konce intervencí mírně oslabila, ale v odpoledních hodinách posílila na 26,64 za euro. Zpráva také způsobila nárůst výnosů českých státních dluhopisů. Zatímco před oznámením byl výnos u dvouletých papírů -0,35 procenta, odpoledne se pohyboval kolem -0,16 procenta, nejvýše od srpna.

Podle centrální banky důvody pro udržování české měny poblíž hranice 27 korun za euro už pominuly: už nehrozí pokles spotřebitelských cen, a míra inflace se dokonce dostala na úroveň, kterou centrální bankéři považují za optimální. Pokles cen, takzvaná deflace, byl hlavní příčinou zavedení mimořádného měnového opatření v listopadu 2013.