Na start Sportisimo Prague Half Marathonu 2017, pořádaného společností RunCzech, se v sobotu 1. dubna postavilo jedenáct a půl tisíce běžců a běžkyň z padesáti sedmi zemí.

Bylo mezi nimi také třicet osm závodníků s připevněnou žlutou stužkou na dresu. Šlo o účastníky druhého ročníku běhu Yellow Ribbon Run, který se pořádá jako součást půlmaratonu. Závodníci upozorňují na problém se zaměstnáváním propuštěných trestanců. Většina pracovních míst je totiž pro lidi se záznamem v trestním rejstříku nedostupná.

Do závodu nastoupili manažeři českých i zahraničních firem, společně s nimi půlmaraton absolvovali zaměstnanci Vězeňské služby ČR a Probační a mediační služby. V následujících kolech závodu odstartují také odsouzení.

Cílem projektu je zvýšit povědomí veřejnosti o tom, jak je náročné se po návratu z vězení začlenit zpět do společnosti. Přes dvě třetiny českých firem po uchazečích při náboru vyžaduje výpis z trestního rejstříku, více než polovina zaměstnavatelů lidi se záznamem v rejstříku trestů vůbec nezaměstná, vyplývá z průzkumů společnosti LMC.

"Zaměstnavatelé jsou ovlivněni předsudky. Říkají si, že když se člověk provinil jednou, udělá to znovu. Největší obavy mají z krádeží a z toho, že by člověk s trestní minulostí mohl krást na pracovišti," říká Anita Beganyová z Rubikon centra, které se zabývá programy na pomoc lidem s kriminální minulostí a je jedním z organizátorů projektu.