Venezuelský nejvyšší soud nakloněný socialistickému prezidentovi Nicolási Madurovi v sobotu zrušil své středeční rozhodnutí, jímž převzal pravomoci parlamentu ovládaného opozicí. Středeční verdikt soudu kritizovala opozice, řada zemí i venezuelská generální prokurátorka. K přehodnocení rozhodnutí nakonec vyzval i sám Maduro.

Soud vzal zpět svůj výnos v atmosféře ohlášených masivních protestů odpůrců režimu a pod tlakem mezinárodního společenství, napsala agentura AFP.

Generální prokurátorka Luisa Ortegaová, která ještě před rokem stála na straně vlády, označila původní verdikt soudu za "narušení ústavního pořádku". Maduro naopak tvrdil, že ústava i lidská a politická práva jsou v zemi plně dodržovány.

Prezident obvinil opoziční koalici, která má od loňského ledna většinu v parlamentu, že usiluje o násilné řešení současné krize. Hovořil rovněž o zahraničním vměšování "koalice šílených zemí" do problémů Venezuely.

Řada zemí, včetně USA či Španělska, středeční krok soudu odsoudila jako autoritářský. Kritizoval ho i komisař OSN pro lidská práva a šéf Organizace amerických států (OAS). Kolumbie, Chile a Peru povolaly z Venezuely své velvyslance ke konzultacím a Peru vyzvalo ostatní země, aby je následovaly.

O situaci ve Venezuele v sobotu v Buenos Aires mimořádně jednali ministři zahraničí zemí organizace Mercosur (Společný jižní trh). Zástupci Argentiny, Brazílie, Paraguaye a Uruguaye zopakovali podle agentury EFE svou podporu principům právního státu a demokracie. Venezuele bylo členství v Mercosur pozastaveno.

Venezuelský nejvyšší soud se rozhodl převzít kompetence parlamentu, protože poslanci podle něj neplní jeho rozhodnutí. Soud už přes rok blokuje práci parlamentu a zrušil řadu přijatých zákonů.

Opoziční poslanci v pátek předali na generální prokuraturu stížnost, v níž obviňují sedm soudců nejvyššího soudu z neplnění povinností a z vážného porušení výkonu funkce. Když poslanci budovu prokuratury opouštěli, napadli je příznivci prezidenta slzným plynem a kameny.

Kromě politické krize je Venezuela už několik let i v hluboké krizi ekonomické, v níž se lidem nedostává základních potravin či léků. Také proto se opozice už přes rok snaží o uspořádání referenda o Madurově odvolání, čemuž ale vláda všemožně brání.

Koncem loňského října zahájila vláda a opozice za zprostředkování Vatikánu rozhovory o krizi v zemi, které ale postupně uvízly na mrtvém bodě. Obě strany se vzájemně obviňují, že neplní dohody. Opozice tvrdí, že vláda využila dialogu jen k tomu, aby zabrzdila konání referenda o odvolání hlavy státu.