Energetické skupině innogy vzrostl loni v Česku meziročně zisk po zdanění o devět procent na 8,5 miliardy korun. Tržby naopak klesly o sedm procent na 43,9 miliardy korun. Loňské výsledky skupina, která je největším tuzemským distributorem plynu a do loňského října se jmenovala RWE, oznámila v pátek.

"Hlavním efektem v případě poklesu tržeb bylo snižování ceny zemního plynu. V případě nárůstu zisku byla klíčová nižší průměrná teplota v zimních měsících, a tedy větší spotřeba. Loňský rok byl téměř o jeden stupeň chladnější než ten předloňský. Výraznější meziroční teplotní rozdíly pak byly patrné během topného období, především v lednu a následně v závěru loňského roku," uvedl finanční ředitel a místopředseda innogy ČR Thomas Merker.

V podzemních zásobnících po chladné zimě Innogy zatím zbývá asi 370 milionů metrů krychlových plynu. "Zásoby se ještě snižují o dva až tři miliony každý den," řekl Thomas Merker. Innogy provozuje celkem šest podzemních zásobníků o kapacitě 2,7 miliardy metrů krychlových.

V souvislosti s nižší průměrnou teplotou vzrostl loni také objem přepraveného plynu v sítích skupiny. Meziroční nárůst činil pět procent na 6,6 miliardy metrů krychlových. Podíl innogy na distribuci plynu v tuzemsku činil 86 procent.

Skupina innogy loni v Česku investovala 4,7 miliardy korun, z toho na obnovu plynárenské soustavy byly určeny 3,4 miliardy korun. Řádově další stovky milionů směřovaly do modernizace podzemních zásobníků plynu a jednotlivých teplárenských provozů. Společnost loni mimo jiné zrekonstruovala 254 kilometrů plynovodů a 92 regulačních stanic.

Většina zisku připadá na distribuci plynu a obchod. Pouze sedm procent přináší firmě podzemní zásobníky a tři procenta služby. Neregulované služby jsou pro provozní zisk společnosti stále marginální, ať už je to v případě kotlů pro domácnosti nebo pojištění.

Firma v pátek dále uvedla, že v loňském roce se poprvé od otevření trhu v roce 2007 zvýšil počet zákazníků, kteří od ní odebírají zemní plyn a elektřinu. "Počet zákazníků, kteří od nás odebírají plyn, dosáhl téměř 1,4 milionu. Na trhu s elektřinou zajišťujeme dodávky proudu pro 340 tisíc zákazníků a patříme mezi nejúspěšnější alternativní dodavatele," sdělil šéf obchodní společnosti innogy Energie Tomáš Varcop.

Innogy zatím nechtěla komentovat, jestli chystá další snižování cen plynu. Podle šéfa obchodní společnosti Innogy Energie Tomáše Varcopa panuje nyní na trhu běžná volatilita, na což doplatili hlavně někteří alternativní operátoři, kteří sázeli na další pokles cen plynu.

Podle dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ) byla loni průměrná teplota vzduchu v Česku 9,3 stupně Celsia, o 1,4 stupně více, než je dlouhodobý průměr. Byla ale nižší než v roce 2015, kdy činila 9,8 stupně Celsia. Celková spotřeba plynu v ČR podle ERÚ v loňském roce činila 8,26 miliardy metrů krychlových, meziročně o 8,5 procenta více.

Skupina innogy zajišťuje v ČR dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro zhruba 1,7 milionu zákazníků. Firma provozuje 65 000 kilometrů distribučních sítí, šest podzemních zásobníků plynu o kapacitě 2,7 miliardy metrů krychlových, vyrábí teplo a elektřinu ve 14 provozech a prodává přes šest milionů metrů krychlových stlačeného zemního plynu (CNG) ve vlastní celorepublikové síti CNG stanic. Skupinu, která zaměstnává 3800 lidí, řídí společnost innogy Česká republika.