Provozovatelé tuzemské satelitní televize hrozí Česku arbitráží a stěžují si na něj u Evropské komise. Nelíbí se jim způsob, jakým stát přistupuje k druhé digitalizaci televizního vysílání označované jako DVB-T2. V rámci té bude muset naprostá většina tuzemských domácností vyměnit své televizory za nové, nebo si koupit speciální set-top boxy. Jinak jim po vypnutí stávajícího signálu po roce 2021 televize nepojede.

 Ať stát neprotěžuje České Radiokomunikace, volají satelitáři

Česká asociace satelitních operátorů (ČASO), která sdružuje firmy Skylink nebo Digi.cz, nyní kritizuje, že soukromí provozovatelé pozemního TV vysílání dostanou od státu peníze, aby novou technologickou změnu zvládli. Česko jim slibuje umořit náklady ve výši 441 až 627 milionů korun. Ty půjdou na uhrazení souběžného vysílání ve stávajícím a novém televizním standardu, než bude stávající technologie DVB-T definitivně opuštěna. „Satelitáři“ ale z těchto peněz nic neuvidí. Proto se nyní bouří proti novele zákona o elektronických komunikacích, která finanční kompenzace pozemním vysílatelům slibuje.

"Tato novela zakládá nepovolenou veřejnou podporu soukromým subjektům, když firmám České Radiokomunikace a Digital Broadcasting přidělí frekvence na digitální pozemní vysílání na dobu devíti let bezplatně. Škodu jsme vyčíslili na 11 miliard korun, o něž stát přijde, když nové televizní frekvence přidělí bezplatně ," uvedl sekretář ČASO Patrik Brom.

Ten dále řekl, že pokud Česko nepočká na rozhodnutí Evropské komise a zákon v nynější podobě přijme, budou se členové jeho asociace “hájit všemi dostupnými prostředky”. “Žalobu na stát nevylučujeme,” dodal Brom.  

Satelitní firmy navíc hovoří o tom, že Česko jejich “pozemním konkurentům” přispěje na stavbu nových vysílačů a technické infrastruktury. “To ovšem není pravda. Stát pozemním vysílatelům pouze uhradí náklady za souběh vysílání,” říká provozovatel odborného Televizního webu Jan Potúček. Stejně jako on přitom hovoří České Radiokomunikace i Pavel Dvořák, předseda Koordinační expertní skupiny při ministerstvu průmyslu, která má přechod na DVB-T2 na starosti.

Biči na operátory hrozí zdržení

Kritika novely ze strany satelitářů přitom může ohrozit snahu vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) o změny na tuzemském mobilním trhu, o němž se zmíněný zákon rovněž zmiňuje. Novela má mimo jiné zvýšit pokuty mobilním operátorům a zlepšit práva spotřebitelů, a nepřímo tak tlačit na zlevnění drahého mobilního internetu v Česku. Díky nynějším výtkám by ale nemusel být zákon schválen ve zrychleném režimu, jak si přeje vláda. Ta chce novelu sněmovnou protlačit ještě dříve, než se na poslance seběhnou lobbisté operátorů, kteří se budou nejspíš snažit nynější podobu normy zvrátit.

“Zákon se kvůli výtkám satelitních společností rozhodně nestihne projednat během sedmi dnů, jak se původně předpokládalo,” řekl HN poslanec ANO Ivan Pilný. Ten také předsedá Hospodářskému výboru, který má zmíněnou novelu na starosti.

Satelitní firmy hrají o diváky

Nynější krok satelitní asociace souvisí s bojem o televizní diváky, který se brzy mezi satelitáři, pozemními vysílateli a poskytovateli kabelové televize nejspíš strhne. Pozemní televizní vysílání dnes využívá 60 procent českých domácností, zbytek si ke sledování TV volí služby satelitních firem a kabelových televizí. Očekává se ovšem, že spousta diváků na dosavadní pozemní vysílání s nucenou digitalizací zanevře a bude chtít přejít právě na satelit nebo kabelovou televizi. “Satelitní firmy proto chtějí nalákat co nejvíce diváků na své platformy, které jsou ovšem placené,” uvádí Jan Potůček z Televizního webu.

Podle něj to budou naopak pozemní vysílatelé, jako jsou České Radiokomunikace a společnost Digital Broadcasting, kdo bude na druhé digitalizaci televize tratit nejvíc. Proto je podle něj finanční kompenzace státu, mířená k těmto firmám, na místě.

K přechodu na nový televizní standard je stát nucen, aby mohly být uvolněny nynější televizní frekvence pro rychlé sítě mobilních operátorů. Proto se televizní vysílání musí “přestěhovat” na frekvence nové, což s sebou nese i nutnost obměnit stávající televizory za nové, nebo si k současným přístrojům pořídit speciální set-top boxy. To by mělo české domácnosti vyjít asi na pět miliard korun, které zaplatí z vlastních kapes.