Vybrat si nejlepší půjčku nebo třeba pojištění? Pro mnoho Čechů to může být velký problém, ukazují výsledky testu České bankovní asociace, kde lidé v průměru dosáhli na 55 bodů ze sta.

Oproti loňsku, kdy se test uskutečnil prvně, je to posun o jeden procentní bod, není tedy znát žádné zlepšení. Dlouhodobější srovnání výsledku testu není k dispozici, stejně jako srovnání se zahraničím, gestorka finančního vzdělávání České bankovní asociace Helena Brychová však potvrzuje, že znalosti Čechů se dlouhodobě příliš nezlepšují.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

"Často je to proto, že jsme si ke světu financí vybudovali negativní vztah. Peníze pro nás často znamenají jen počty a spoustu definic. Jedním z důvodů může být i to, že jsme přesyceni odbornými informacemi, ve kterých se nevyznáme," komentovala výsledky Brychová.

Jak test vypadá

V testu České bankovní asociace lidé odpovídali třeba na tyto dotazy:

Je výhodnější úvěr za 1 % p.m. nebo za 10 % p.a.?

a) Je to úplně to samé.

b) Výhodnější je úvěr za 10 % p.a.

c) Výhodnější je úvěr za 1 % p.m.

Na čem je založena metoda průběžného financování důchodů?

a) pracující generace přispívá na generaci ve starobním důchodu

b) děti financují život v důchodu svých vlastních rodičů

c) každý průběžně spoří na svůj důchod

Zdroj: Test ČBA (správně jsou odpovědi b) a a))

Test potvrdil, že zběhlost ve světě financí roste se vzděláním a věkem, větší přehled mívají také muži než ženy. Například vysokoškoláci a lidé s vyšším odborným vzděláním ve zmíněném testu dosáhli 64 bodů ze sta, vyučení a lidé se základním vzděláním na 50 bodů. Muži se dostali v testu v průměru na 58 bodů, zatímco ženy na 52. Lidé nad 60 let udělali test v průměru na 57 bodů. Index je sestavován z odpovědí respondentů na 11 otázek. Platí, že čím náročnější otázka, tím více bodů za správnou odpověď. Průzkum uskutečnila na více než 1000 respondentech letos v únoru a v březnu agentura SC&C.

Podle výsledků zmíněného průzkumu mají Češi největší rezervy v porozumění odborným informacím. Téměř dvě pětiny respondentů totiž přiznaly, že nerozumí doporučením poradců a finančních odborníků. Za jeden z důvodů Brychová označila i stále složitější regulace finančních produktů. "Finanční poradci musí klienty seznamovat se stále větším množstvím informací. Často používají pro ně nesrozumitelné výrazy. Vysvětlovat každý finanční pojem je pro poradce složité a časově náročné. V praxi je to těžko možné," připustila Brychtová.

Víc než pětina lidí v průzkumu dokonce přiznala, že finančnímu světu vůbec nerozumí. Jen 19 procent respondentů uvedlo, že v této oblasti nemá problém.

Pozitivním zjištěním je, že rodiče si začínají uvědomovat význam vědomostí o financích a sami se je do výchovy dětí snaží zařazovat. Činí tak 92 procent rodičů, z toho 43 procent pravidelně a 31 procent v případě, kdy děti samy projeví zájem.

Finanční vzdělávání je součástí výuky na středních školách teprve od roku 2011, na základních školách od roku 2013. Více podpořit finanční gramotnost dětí chce i Česká televize, která příští týden startuje na svém dětském kanálu Déčko zábavně vzdělávací pořad Bankovkovi. Na soužití party mladých lidí se v něm dětem bude snažit přibližovat různé finanční pojmy. Jednotlivé postavy jsou odvozeny od jmen osobností na českých bankovkách - Tomáš, Ámos, Karel, Ema, Božena, František. Námětem už připravených dílů je například rozpočet a vlastnictví majetku.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist