Černouhelná společnost OKD zvládne sanaci svých dolů bez pomoci státního podniku Diamo. Řekl to ministr financí Andrej Babiš (ANO). Příští pondělí chce Babiš vládě předložit návrh, aby těžební firmu koupil státní podnik Prisko za 80 milionů korun. To ale odmítá ministerstvo průmyslu a obchodu. V Prisku vykonává akcionářská práva ministerstvo financí, v Diamu ministerstvu průmyslu.

Budoucí ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) v pondělí uvedl, že lepší volbou je koupě OKD státním podnikem Diamo, které má dlouholeté zkušenosti s útlumem hornictví v ČR. "Nechápu reakci pana Havlíčka, proč nepřišel jednat. Zase to bere politicky," uvedl Babiš.

Podle Babiše je Prisko v OKD finančním investorem, který má ve společnosti půjčených 150 milionů korun. Stát loni prostřednictvím Priska půjčil OKD 700 milionů korun. Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že firma dosud vyčerpala částku, která nepřekročila 150 milionů korun. Prisko také nominovalo dva lidi, kteří doplnili management OKD. Jde o finančního ředitele Michala Sládka a člena představenstva Michala Kuču.

Havlíček v pondělí mimo jiné argumentoval tím, že Prisko má pouze tři zaměstnance, Diamo 2500. Podle Babiše to argument není. "Na řízení firmy je tam (v OKD) přeci management, který jsme tam dali. Stačí se potkat jednou měsíčně s managementem, probrat finanční výsledky, podívat se, jak jim to funguje. Na to tam přeci jsou, aby tu firmu řídili," dodal.

Babiš dále řekl, že pokud bude OKD potřebovat externí pomoc, vyhlásí veřejnou soutěž. "Pokud Diamo bude mít nejlepší cenu, tak to (jednotlivé zakázky) dostanou," uvedl vicepremiér k možnému zapojení Diama.

Babiš už dříve uvedl, že Prisko podává nabídku kvůli tomu, že soukromí investoři nepředložili takovou nabídku, která by umožňovala předpokládat schválení reorganizačního plánu a úspěšnou reorganizaci těžební firmy.

Společnost EP Industries údajně podala nabídku na koupi OKD, jejímž většinovým vlastníkem je podnikatel Daniel Křetínský. Druhým zájemcem byl podle Hospodářských novin zahraniční hedgeový fond.

OKD se dostala do insolvence loni. Pohledávky vůči ní přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Věřitelé firmě povolili reorganizaci, její úspěch ale závisí na tom, zda se podaří najít strategického partnera.