Vývoz železa a oceli z Česka loni meziročně vzrostl o 7,9 procenta na 5,01 milionu tun. Dovoz se zvýšil o 5,8 procenta na 6,6 milionu tun. Objem výroby surového železa stoupl o 3,3 procenta na 4,17 milionu tun, surové oceli bylo vyrobeno 5,31 milionu tun, meziročně o 0,8 procenta více. Vyplývá to z údajů, které poskytla asociace Hutnictví železa.

"V loňském roce vzrostl především vývoz distribučních polotovarů a plochých válcovaných výrobků. Hlavní podíl na nárůstu celkového objemu dovozu má dovoz duplicitních polotovarů pro společnost Vítkovice Steel na výrobu plochých výrobků," uvedla asociace. Jejich dovoz vzrostl kvůli tomu, že ke konci září byla ve firmě Vítkovice Steel zastavena výroba surové oceli. Tato odstávka způsobila výpadek zhruba 370 000 tun.

Spotřeba ocelářských výrobků loni vzrostla o necelé procento na 6,63 milionu tun. Zvýšila se spotřeba plochých válcovaných výrobků, které se používají hlavně v automobilovém průmyslu, jemuž se loni dařilo. Naopak u dlouhých válcovaných výrobků a ocelových trubek, používaných převážně ve stavebnictví, se spotřeba snížila. Stavebnictví podle Českého statistického úřadu loni meziročně kleslo o 5,9 procenta.

Loni na jaře Hutnictví železa oznámilo, že hlavně kvůli nadbytečné produkci oceli v Číně klesl tuzemským ocelárnám v porovnání let 2014 a 2015 zisk i tržby. Zisk před zdaněním se meziročně snížil na méně než třetinu z 10,2 na 3,1 miliardy korun. Tržby klesly o 6,7 procenta na 84,3 miliardy korun. Čísla o hospodaření firem v loňském roce asociace zatím nemá. "Ekonomické údaje o zisku hutních společností za rok 2016 budeme mít k dispozici až zhruba v květnu, po auditu ročních výsledků jednotlivých společnosti," dodala asociace. Letos očekává růst objemu produkce v rozmezí 2,5 až 3,5 procenta.

Členy Hutnictví železa jsou hlavní české a slovenské ocelářské podniky a podniky, jejichž činnost s ocelářstvím bezprostředně souvisí. Mezi největší členy patří ArcelorMittal Ostrava a Třinecké železárny.