Velké změny toho, jak se v Česku určují ceny elektřiny, se opět přiblížily. Zpočátku to bude znamenat, že pro některé lidi či firmy elektrická energie podraží: půjde o ty, kteří si ji vyrábějí sami, například ze solárních panelů. Na podobě nových tarifů už se s Energetickým regulačním úřadem začali dohadovat zástupci distributorů i majitelů obnovitelných zdrojů.

"Bavíme se o tom, jak nastavit nové tarify efektivněji," řekla HN šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Důvodem změn je skutečnost, že přibývá lidí a firem, kteří si začali elektřinu vyrábět sami. Může za to hlavně výrazný pokles cen obnovitelných zdrojů. A dá se očekávat, že do budoucna bude počet těchto samovýrobců přibývat.

Právě s nimi souvisí první změny, které se budou týkat poplatků za distribuci elektrické energie. Nyní je cena regulované složky elektřiny, kam tyto poplatky spadají, určována množstvím energie odebrané ze sítě. To ale nepočítá se zákazníky, kteří mají vlastní zdroj: drtivá většina z nich zůstává připojená k síti, u níž ale platí poplatky jen za elektřinu, kterou z ní odeberou. Náklady na jejich připojení jsou však stejné, jako kdyby vlastní zdroj neměli.

Stát se tak nyní snaží najít způsob, jak férovým způsobem rozdělit náklady na udržování sítí. "Už pro letošní rok jsme některé tarify sloučili a chceme také připravit nový, který bude speciálně nastavený pro malé zdroje," říká Vitásková.

Regulační úřad by se podle ní s distributory a zástupci vlastníků obnovitelných zdrojů mohl na nových pravidlech dohodnout již do konce letoška. První změny by ale měly začít platit nejdřív od roku 2019.

Zástupci majitelů obnovitelných zdrojů se změnám úplně nebrání. "Pokud jde o poplatek, kterým by se kompenzovaly zvýšené náklady na připojení samovýrobců, tedy fakticky na jejich měření, principiálně souhlasíme, ale požadujeme jejich transparentní vyčíslení. Na tato čísla nyní čekáme, míč je na straně distributorů," tvrdí předseda Komory obnovitelných zdrojů Štěpán Chalupa.

Distributoři však zatím žádné detaily nesdělují. "Práce jsou ale teprve na začátku a seznamujeme se v tuto chvíli spíše s postojem regulačního úřadu," říká mluvčí Skupiny ČEZ Roman Gazdík. "Naším dlouhodobým cílem je, aby všechny skupiny zákazníků přispívaly na úhradu nákladů, které ve skutečnosti vyvolávají," doplnil Petr Holubec z PRE.

Nové tarify přišly na přetřes již loni. Tehdy pracovní skupina pod vedením Vitáskové úřadu připravila návrhy, které regulovanou část faktury za elektřinu vypočítávaly podle velikosti jističe zákazníka. Regulační úřad argumentoval, že pomocí jističe se dají lépe vyčíslit náklady, které s každým zákazníkem distributor má.

Nakonec se ale ukázalo, že v případě takové změny by elektřina mnoha odběratelům výrazně podražila. Desítky procent navíc by si připlatili hlavně lidé s nejmenší spotřebou nebo chalupáři, stovky tisíc lidí by si navíc musely zaplatit výměnu svého jističe za menší. Vitásková proto změny zastavila a slíbila, že reforma přijde později a nepoškodí sociálně slabé.

Odložení změn se ale nelíbilo hlavně zástupcům distribučních společností. Nastavení ceny podle velikosti jističe by podle nich bylo spravedlivější: současný systém může spolu s růstem počtu samovýrobců vést k situaci, kdy drtivou většinu nákladů ponesou lidé bez vlastních panelů na střeše − tedy ti, kteří si je buď nemohou dovolit, nebo je nemají kam dát.

Takové úvahy jsou ale podle Vitáskové předčasné. "Platby za jistič teď nedávají smysl. Nyní se z malých zdrojů vyrobí zhruba půl procenta spotřebované elektřiny. Připravili jsme tedy plán, jak se budou tarify vyvíjet i podle množství samovýrobců," říká. Jestli to bude za jističe, nebo přijde její úřad s jiným plánem, zatím nechce říct. Razantní změna podle ní může nastat až v době, kdy budou samovýrobci vyrábět 60 procent elektřiny. A to může trvat desítky let.