Prezident Miloš Zeman se v pondělí pasoval do role dobře informovaného zdroje ohledně konce umělého oslabování koruny. Podle něj by Česká národní banka mohla přestat nakupovat eura a bránit tak koruně v posilování ještě dřív než v polovině roku.

Centrální banka již čtvrtým rokem nedovoluje české měně klesnout pod 27 korun za euro. Prezident, který patří k odpůrcům devizových intervencí, nyní uvedl, že ke svému názoru dospěl po konzultaci s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem. Ta podle informací Hospodářských novin proběhla v sobotu na zámku v Lánech.

"Mluvil jsem před dvěma dny s guvernérem Rusnokem a nebudu prozrazovat žádné tajemství, když řeknu, že ukončení kurzového závazku se očekává v prvním pololetí roku a není vyloučeno, že možná dříve, než se nadějeme. Ale to už ponecháme na rozhodnutí vedení ČNB," prohlásil Zeman během prvního dne své návštěvy Olomouckého kraje.

V oficiálních prohlášeních jsou centrální bankéři záměrně nekonkrétní v tom, kdy přesně hodlají koruně povolit otěže. Banka se pouze zavázala, že tak neučiní do konce března a že polovina roku je pravděpodobné období, kdy by s intervencemi mohla skončit.

Banka začala korunu oslabovat v listopadu 2013 v době ekonomické recese, kdy navíc hrozil nebezpečný setrvalý pokles cen. Podle banky tak hrozilo ještě větší přidušení hospodářství, lidé mohli odkládat nákupy s vidinou, že ceny dále klesnou. Banka začala korunu uměle oslabovat rok poté, co úroky, kterými ekonomiku obvykle usměrňuje, srazila na nulu. Slabší koruna pak zvedla ceny zboží z dovozu, což obnovilo zdravější vývoj inflace. Pomohla i exportérům, jejichž zboží mohlo v zahraničí zlevnit.

Prezident ale říká, že devizové intervence jsou pro exportéry nezdravým dopingem. "Jakýkoliv umělý zásah do měnového kurzu deformuje tržní prostředí," uvedl Zeman.

Prezident svým prohlášením o konci intervencí podlamuje spekulace na to, že slabá koruna přetrvá do druhého pololetí. Zeman bere vítr z plachet některým bankéřům, mezi něž patří viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, kteří nevylučují, že by banka mohla udržovat korunu slabší déle.

Zemanovo prohlášení zkracuje možnou dobu čekání na zrušení intervencí, ale současně zvyšuje napětí, že načasování vlastního rozhodnutí o konci fixního kurzu měny může překvapit.

Zůstává otázkou, jestli banka bude chtít rozhodnutí o ukončení kurzového závazku učinit na jednom ze svých řádných zasedání, která se konají osmkrát ročně. Ve druhém čtvrtletí jsou naplánována dvě: 4. května a 29. června. Nebo k tomu zvolí mimořádné jednání. To může sedmičlenné vedení banky svolat prakticky kdykoliv, tudíž nelze vyloučit ani to, že tak banka učiní klidně na apríla.