Energetická firma ČEZ v úterý ráno oznámí hospodářské výsledky, které budou podle analytiků v meziročním srovnání výrazně horší. Příčinou jsou zejména pokles cen elektřiny a odstávky částí jaderných elektráren. Pokles zisku bude mít dopad na výši dividendy, kterou bude ČEZ schopen vyplatit.

Podle průměru očekávání šesti analytiků, které HN oslovily, ČEZ v loňském posledním čtvrtletí dosáhl čistého zisku 1,7 miliardy korun při tržbách 54,3 miliardy korun. Za stejné období v roce 2015 firma měla zisk 9,1 miliardy korun a tržby ve výši 58,2 miliardy korun.

Během loňska se česká energetická jednička potýkala s téměř 13 procentním poklesem ceny takzvané silové elektřiny, což je proud bez nákladů na distribuci, na 34 eur za megawatthodinu (MWh) proti ceně 39 eur/MWh o rok dříve, uvedl analytik Fio banky Jan Raška. 

"Domníváme se, že tento pokles cen bude mít nepříznivý dopad do provozního zisku EBITDA za loňský čtvrtý kvartál kolem 1,5 miliardy korun," dodal Raška. 

Za celý rok ČEZ nejspíš dosáhne plánovaného zisku 18 miliard korun a to i díky růstu celkové výroby elektřiny, uvedl analytik Petr Hlinomaz, který ČEZ dlouhodobě sleduje. Hlinomaz nevylučuje pozitivní vliv výroby v paroplynové elektrárně Počerady a ve zmodernizované uhelné elektrárně Prunéřov. 

Na rozdíl od jiných uhelných elektráren je ta prunéřovská výkonnější a levnější na provoz. ČEZ v Prunéřově spustil komerční výrobu elektřiny loni. Podle Hlinomaze mohla loni celková výroba elektřiny dosáhnout 62 terawatthodin a překonat tak plánovaných 61 TWh. 

Přesto očekávaný loňský celoroční zisk bude výrazně pod 27,7 miliardami korun, které ČEZ vydělal v roce 2015. To se projeví v tom, že firma bude mít méně peněz na dividendy pro akcionáře včetně českého státu, který vlastní 70 procent akcií firmy.

ČEZ dosud vyplácel 60 až 80 procent zisku jako dividendu, což loni činilo 40 korun na akcii. Vzhledem k poklesu zisku bude vedení firmy nejspíš navrhovat dividendu 35 korun na akcii, řekl analytik České spořitelny Petr Bártek, který očekává, že firma svůj plán na dividendu představí v dubnu.

"Umíme si představit, že vláda bude požadovat, aby výše dividendy zůstala (proti loňsku) nezměněná," dodal Bártek.

Další negativní faktory, se kterými se ČEZ loni potýkal, jsou delší než plánované zastavení výroby v některých blocích jaderných elektráren Temelín a Dukovany. 

"Technické potíže v jaderných zdrojích společnosti sice pokračovaly i v průběhu posledního čtvrtletí loňského roku, nicméně v menším rozsahu, když jeden ze dvou temelínských bloků byl spuštěn v polovině října a v dukovanské jaderné elektrárně byl odstaven během čtvrtého kvartál pouze jeden ze čtyř bloků,"  uvedl  analytik Richard Miřátský z Komerční banky.

Na firmu mohl také mít dopad pokles množství emisních povolenek, které firmy mohou od státu získat zdarma.

ČEZ je povinen použít povolenky jako kompenzaci za to exhalace skleníkových plynů, které do ovzduší vypouští zejména uhelné elektrárny. Povolenky, které ČEZ nezíská od státu, musí koupit za tržní ceny.

Podzimní odstávka zákaznického systému, který firmě způsobila odložení některých plateb od klientů včetně ročních vyúčtování, se protáhla až do začátku letošního roku. Nicméně dotázaní analytici se shodli, že zpoždění ve fakturacích loňské výsledky nijak významně nesnížilo.

"Nějaký silný dopad na příjmy a vyplývající vliv na akcii v tomto nevidím," řekl Raška.  

Letos může hospodaření firmy pozitivně ovlivnit mimo jiné prodej uhelné elektrárny Počerady, o kterém ČEZ jedná s firmou Czech Coal Pavla Tykače.