Bývalý šéf koncernu a později předseda dozorčí rady koncernu Volkswagen Ferdinand Piëch prodává svůj podíl v automobilce Volkswagen. Devětasedmdesátiletý patriarcha jednoho ze dvou rodinných klanů, které ovládají firmu, drží 14,7 % kmenových akcií Porsche, mateřského koncernu Volkswagenu. O prodeji akcií jedná Piëch, který nyní nemá žádnou oficiální funkci v koncernu, s ostatními členy rodinného klanu.

Rodiny Piëchových a Porscheových disponují předkupním právem. Tržní hodnota jeho podílu nyní obnáší zhruba miliardu eur. O prodeji v pátek informoval německý týdeník Der Spiegel.

Piëch byl povolán k výslechu při vyšetřování emisního skandálu dieselgate. Ve Volskwagenu vyvolal nelibost tím, když během interního vyšetřování řekl, že bývalý generální ředitel Martin Winterkorn a členové dozorčí rady byli o problému s emisemi v USA včas informováni. Odmítl to ale opakovat při výslechu státnímu zástupci.

Největším akcionářem Volkswagenu, do nějž patří i automobilka Škoda, je Porsche Automobil Holding (30,8 %), na druhém místně jsou zahraniční institucionální investoři (22,5 %), třetí je stát Katar (14,6 %), spolkový stát Dolní Sasko drží 11,8 %.

Skandál dieselgate vypukl v září 2015, když americký regulátor odhalil, že firma udávala nižší emise u naftových motorů, než byla skutečnost. Piëch odstoupil z funkce předsedy dozorčí rady půl roku předtím, když se s novým šéfem Martinem Winterkornem neshodl na budoucí strategii koncernu.