"Přínosy volného obchodu jsou obrovské a dlouhodobé. Na druhou stranu jsou ale hodně rozptýlené mezi široký okruh adresátů," řekl americký investor a podnikatel John Chisholm ve své přednášce na konferenci o volném obchodu. Ta se konala ve čtvrtek na Vysoké škole ekonomické v Praze. "Naopak subjekty, které těží z obchodních bariér, lze snadno identifikovat, protože o sobě dávají hodně slyšet," dodal.

Chisholm a další experti vystoupili na první ze série konferencí, které se v průběhu března až května uskuteční ve 45 evropských městech. Tématem letošních konferencí je Svět po brexitu a nástupu Donalda Trumpa. (The World After Brexit and Trump). Spoluorganizátory pražské konference byly Institut strategického investování při Fakultě financí a účetnictví VŠE, nadace CERGE-EI a Prague Society.

Ještě dražší iPhone

Podle Chisholma je důležité lidem přínosy volného obchodu vysvětlovat, nejlépe na konkrétních případech. Jedním z mýtů, které vyvracel, byly názory, že je třeba bránit domácí podniky cly a jinými protekcionistickými nástroji před dovozy ze zahraničí. "Málokteré z odvětví dnes může spoléhat jen na komponenty dodávané z jediné země. Dovozy snižují výrobní náklady a napomáhají k vyšší konkurenceschopnosti podniků," konstatoval Chisholm.

Například koncová cena chytrého telefonu iPhone by byla mnohem vyšší, kdyby firma Apple spoléhala jen na americké komponenty, či dokonce kompletovala telefony přímo ve Spojených státech. A to není jen příklad Applu. Kontraproduktivní jsou tak snahy nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se snaží donutit americké firmy, aby co nejvíce své výroby přenesly do USA, případně využívaly co nejvíce domácích dodavatelů, přestože by to pro ně znamenalo vyšší náklady.

Kromě Chisholma na pražské Free Market Road Show, jejímž hlavním organizátorem je vídeňský institut Austrian Economic Center, vystoupili například také Weston Stacey, výkonný ředitel Americké obchodní komory v Praze, analytik slovenského institutu INESS Radovan Ďurana či Kateřina Zychová, ředitelka investičního fondu Verdi Capital.

Další ze série konferencí, na kterých se prostřídají desítky expertů, se budou konat v příštích týdnech například v Bukurešti, Madridu, Londýně, Curychu či Varšavě.