Pro filatelisty je to sbírka podobného věhlasu, jaký má ve světě umění obraz Mony Lisy. Na konci loňského roku se jejím majitelem stal český podnikatel, který k dřívější koupi modrého a červeného mauritia přidal ještě legendární dopis s dvěma červenými mauritii, zvaný Bombay Cover. K dvojici světoznámých známek za 100 milionů korun tak do Česka dorazil další výjimečný úlovek za 65 milionů.

"Za tu cenu, 2,4 milionu eur, to byla na aukci ve Švýcarsku velmi výhodná koupě. Například v USA by se při dobrém PR mohla cena dostat i na dvojnásobek. Stejně jako tady za nějaký čas, třeba za pět let," uvedl soudní znalec z oboru filatelie David Kopřiva.

Zámožný muž, který se zatím rozhodl zůstat v anonymitě, však podle Kopřivy cennou obálku kvůli potenciálnímu zisku z dalšího prodeje nepořizoval. "Je to český patriot, chce, aby se v našem kulturním prostoru vyskytovaly ty nejcennější věci," řekl Kopřiva. Podle zprávy vydané předním světovým filatelistickým aukčním domem David Feldman, sídlícím v Ženevě, je Čech považován za věhlasného sběratele.

Unikáty

Z raritního souboru sbírky mauritiů se modrých exemplářů z původního počtu 500 kusů dochovalo 12, červených 14. Většina je ve sbírkách významných muzeí, v soukromých rukou je pouze zlomek.

Prodej obálky Bombay Cover byl podle aukčního domu vrcholem večera. Druhým nejdráže prodaným exponátem aukce byla deska, na níž byla kdysi série mauritiů tištěna. Exponát znovuobjevený v roce 2015 se vydražil za 1,3 milionu eur.

Tuzemský sběratel nyní vlastní konvolut (soubor více) mauritiů, který je podle expertů hodnotnější než sbírka mauritiů v britské královské sbírce. Královna Alžběta II. má pouze jednoho modrého mauritia a jednoho červeného na dopise. Samotná obálka (Bombay Cover), jež je nyní v Česku, ukrývá dopis, který kdysi mířil z Mauritia do indické Bombaje. "Odesílatel v něm děkuje za zaslání katolické literatury a biblí vydavateli v Bombaji," vysvětluje znalec Kopřiva.

Dopis s dvěma červenými mauritii se podle experta dělí o první až druhé místo mezi nejdražšími dopisy na světě. Jeho předchozími vlastníky byli například americký magnát Alfréd Lichtenstein nebo největší americký obchodník se známkami Raymond Weil. Vlastně jediným konkurentem pro Bombay Cover je takzvaný Bordeaux Cover, na němž je zároveň modrý i červený mauritius. "V roce 1993 byl prodán za více než pět milionů švýcarských franků," poznamenal Kopřiva.

Český majitel exkluzivní sbírky zřejmě navždy v anonymitě nezůstane. Plánuje svoji identitu odhalit na Světové výstavě poštovních známek Praga 2018, kde budou známky vystaveny. Redakce HN se s ním před časem spojila prostřednictvím e-mailu. Prozradil na sebe, že o vlastnictví nejslavnější známky snil jako sběratel odjakživa. Co pro něj nákup mauritiů osobně znamená? "Jeden filatelista kdysi na stejný dotaz odpověděl: ,Je to pro mě privilegium, v jaké jsem ani nemohl doufat.' S tím se ztotožňuji." Uvažuje do budoucna o prodeji známek? "Zatím se raduji z toho, že je mám," dodal s tím, že i nadále hodlá investovat do dalších prestižních známek. Což v případě Bombay Cover učinil.