Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl by byl pro, aby k uvolnění kurzu koruny došlo spíše později než dříve. Podle Hampla by totiž déle trvající intervence mohly být cestou ke klidnějšímu obchodování s českou měnou, až se umělé oslabování ukončí.

Podle Hampla je "pravděpodobné", že opuštění kurzového režimu nastane kolem poloviny roku. "Na rozdíl od řady tržních hráčů si osobně umím představit, že exit může nastat i o chvilku později. Opuštění o kousek později by nebránilo naplnění cíle a naopak by bylo dle mého názoru bezpečnější," řekl viceguvernér v rozhovoru pro HN.

Podle bankéře by další prodloužení dalo prostor k většímu rozdílu mezi cenovými hladinami v eurozóně a v Česku. Tím by bylo obchodování s korunou klidnější, až by ji ČNB uvolnila. Podle Hampla se kurz po uvolnění může pohybovat oběma směry.

Speciál HN

Co čeká českou korunu? Jak se firmy připravují na exit a co s "přeplněnými trezory" ČNB?

Odpovědi na všechny tyto otázky najdete již zítra ve speciálu Hospodářských novin nebo na stránkách ihned.cz.

Hampl je spolu s Vladimírem Tomšíkem nejdéle sloužícím členem současného vedení ČNB. Oba ekonomové byli u zrodu nekonvenčního opatření, ke kterému centrální banka sáhla v listopadu 2013 z obavy z deflace. Jako jeden z nejviditelnějších obhájců umělého oslabení koruny bude muset už příští měsíc přesvědčit své kolegy, kteří do bankovní rady přišli až později, že není dobré intervence předčasně ukončit. K tomu teoreticky může dojít kdykoli po 1. dubnu.

Viceguvernér také naznačil, kdy by se mohla banka vrátit k normální měnové politice a kdy by úrokové sazby mohly začít růst. "Počítáme s tím, že pokud se po opuštění kurzového závazku měnové podmínky prostřednictvím kurzu trochu zpřísní, tak je docela dobře představitelné, že v rozmezí několika měsíců až čtvrtletí půjdeme nahoru se sazbami. Budeme totiž konečně v normální situaci. To je za jistých okolností představitelné i v druhé půlce tohoto roku a v roce 2018," řekl centrální bankéř.

Také naznačil, že kdyby bývala banka přišla s kurzovým opatřením dříve, mohla by se možná česká ekonomika dočkat "normální úrovně úrokových sazeb" už teď.

Dvaačtyřicetiletý ekonom, absolvent Národohospodářské fakulty VŠE v Praze, pracoval v ČNB už roce 1998 jako analytik. O rok později získal titul Mladý ekonom roku, který uděluje Česká společnost ekonomická. V letech 2002 až 2004 byl ekonomem v České spořitelně a pak dva roky členem představenstva a vrchním ředitelem České konsolidační agentury. V bankovní radě je od 1. prosince 2006.

Hampl se v rozhovoru s HN také vyjádřil k rychlému růstu devizových rezerv a ke kritice současné politiky banky, která nedávno zazněla od lidí, kteří pro banku pracovali v minulosti - od člena bankovní rady Pavla Řežábka a ekonoma Davida Vávry.

Celý rozhovor si můžete přečíst v pátečním speciálním vydání Hospodářských novin, který se věnuje blížícímu se konci intervencí.