Evropské akcie se ve čtvrtek vyšplhaly na 15měsíční maximum. K jejich růstu přispělo vítězství premiéra Marka Rutteho v nizozemských parlamentních volbách. Index amsterodamské burzy AEX krátce po začátku čtvrtečního obchodování vystoupil nejvýše za devět let, připisoval si kolem 0,7 procenta.

Panevropský akciový index STOXX 600 se vyšplhal na nejvyšší úroveň od prosince 2015, vykazoval nárůst zhruba o půl procenta na 377 bodů. Bankovní společnosti zamířily vzhůru poté, co americká centrální banka (Fed) zvýšila úrokové sazby.

Středeční parlamentní volby v Nizozemsku jasně vyhrála Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Rutteho. Na druhém místě skončila nacionalistická Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, která za VVD oproti očekáváním výrazně zaostala. Výsledek voleb zmírnil obavy investorů z odchodu země z Evropské unie.

Index německé burzy DAX si krátce po začátku čtvrtečního obchodování připisoval více než procento a dostal se na nejvyšší úroveň od dubna 2015. Výrazně posilují akcie německé letecké společnosti Lufthansa. Firma vykázala za loňský rok rekordní zisk, letos nicméně počítá s jeho poklesem kvůli stoupajícím nákladům na pohonné hmoty.

Měnový výbor Fedu ve středu podle očekávání zvýšil svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,75–1,00 procenta. Uvedl ale, že další zvyšování sazeb bude "postupné", což podle analytiků potvrzuje dosavadní záměr zvýšit v letošním roce tuto sazbu celkem třikrát. Mezi investory se v poslední době objevovaly obavy, že Fed vzhledem k rostoucí inflaci a zvyšujícímu se napětí na trhu práce bude signalizovat zrychlení tempa přitvrzování.