Tržby v maloobchodě bez aut v lednu zrychlily meziroční růst na 5,6 procenta, v prosinci vzrostly o tři procenta. Nejvíce se dařilo prodejnám s nepotravinářským zbožím, kde se tržby zvýšily o 9,2 procenta. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad.
Tržby za pohonné hmoty vzrostly o 7,5 procenta, prodeje potravin se v meziročním srovnání téměř nezměnily. Tradičně nejvyšší tempo růstu vykázal internetový prodej. Do statistik se promítl i fakt, že letošní leden měl o dva pracovní dny více než loňský. Po očištění o kalendářní vlivy se tržby zvýšily o 3,3 procenta. Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel po očištění zvýšily v lednu reálně o procento.
Prodej zboží přes internet či zásilkovou služby vzrostl o 27,4 procenta. Obchodníci s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci zvýšili tržby o 15,6 procenta. Dařilo se i prodejnám s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím, kde tržby stouply o 8,7 procenta. Tržby rostly také obchodům s oděvy a obuví, s počítačovým a komunikačním zařízením a s výrobky pro domácnost. Ve specializovaných prodejnách potravin se tržby zvýšily o šest procent, v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin naopak klesly o 0,3 procenta.
Maloobchod v lednu vzrostl o 5,6 %,v posledních měsících pouze slábne dynamika tržeb potravin,což může souviset s citelným růstem jejich cen pic.twitter.com/gRT3zLQpYy
— Jakub.Seidler (@JakubSeidler) 15. března 2017
Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy aut vzrostly reálně meziměsíčně o 1,3 procenta, očištěné o kalendářní vlivy se zvýšily meziročně o 5,1 procenta. Bez očištění se tržby zvýšily meziročně o 12 procent, a to za opravy o 20 procent a za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 10,4 procenta, uvedl ČSÚ.
"Pohled na strukturu maloobchodních tržeb ukazuje, že pokračují trendy z minulých měsíců. Domácnosti se nebojí utrácet za zboží, které nutně nepotřebují. Rostou tedy tržby za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty," okomentovala vývoj ekonomka České spořitelny Jana Steckerová. Dodala, že prodeje potravin zůstaly v meziročním porovnání beze změny. Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera je pravděpodobné, že na dynamiku tržeb s potravinami doléhá citelnější růst cen potravin pozorovaný v posledních měsících.
Maloobchodní tržby by měly růst solidním tempem i ve zbytku letošního roku. Hlavní vliv na to bude mít rostoucí kupní síla obyvatel podpořená nízkou nezaměstnaností a zvyšováním mezd. "Kvůli vysoké srovnávací základně však meziroční dynamika ve srovnání s roky 2015 a 2016 pravděpodobně mírně zpomalí, a to meziročně mírně pod 5 procent," odhaduje Seidler.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist