Ministr financí a místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) předložil sněmovně návrh na zdanění korunových dluhopisů. Snaha zbavit se kritiky, že využil nedaněných dluhopisů k obohacení, mu ale nevyšla. Povedlo se mu naopak "sestřelit" novelu zákona o daňovém zvýhodnění pro dárce krve a kostní dřeně. Právě k ní chtěl Babiš svůj návrh přilepit.

"Dnes načtu návrh, který měl předložit už bývalý ministr financí Miroslav Kalousek," oznámil Babiš před zahájením poslanecké schůze. Právě Kalousek dal drobným investorům možnost využít osvobození od daně z výnosů státních korunových dluhopisů. V mnohem větší míře toho ale využili majitelé velkých firem.

Babiš tehdy od svojí firmy Agrofert nakoupil právě takové cenné papíry za jednu a půl miliardy korun. Vydané byly na deset let a při úroku šest procent, který sám Babiš stanovil, získal do roku 2022 nezdaněný devadesátimilionový roční příjem. Agrofert si o stejnou částku snižuje daňový základ.

Babiše kritizuje opozice i koaliční partneři, včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Zakladateli Agrofertu vyčítají, že se touto cestou chtěl vyhnout placení daní. "Nekalé praktiky daňové optimalizace negativně dopadají na poctivé podnikatele a občany," napsal Babišovi před časem Sobotka, když jej jako ministra financí žádal, aby své transakce nechal prověřit daňovou správou.

Babiš reagoval jinak a do sněmovny přinesl návrh, aby se korunové dluhopisy vydané do roku 2012 od příštího roku danily. "Týká se to majitelů, kteří jsou propojeni s firmou, jež dluhopisy vydala," oznámil ministr financí.

Nenašel však oporu u ostatních stran. Poslanci označili Babišův krok za populismus s tím, že není potřeba měnit zákon. Požadovali naopak, aby se do věci vložila finanční správa. Vadilo jim hlavně to, že ministr svůj návrh přilepil na hotovou a všemi poslaneckými kluby odsouhlasenou novelu. Ta měla umožnit dárcům kostní dřeně odečítat z daňového základu 20 tisíc korun. "Dohodli jsme se na jejím schválení, teď mám ale obavy, aby návrh nebyl smeten," řekl předseda klubu ČSSD Roman Sklenák.

Zvýhodnění dárců nakonec stáhli sami navrhovatelé. "Nemohu se smířit s tím, aby se pomoc dárcům stala rukojmím politického soupeření," řekla předkladatelka Věra Kovářová (TOP 09) s tím, že návrh předloží znovu.

Poslanci nakonec k tématu Babišových dluhopisů schválili jinou změnu. Předsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi odhlasovali bod jednání nazvaný "daňové podvody ministra financí". "Informace, které máme, jsou alarmující," řekl Kalousek. Sněmovna se proto bude zabývat tím, jak Babiš nakoupil dluhopisy, kde na ně vzal peníze a zda se tím nechtěl vyhnout placení daní. Kalouskův návrh podpořila většina stran, nejvíce TOP 09, ODS a komunisti.