Č. 1 − DVĚ MÍSTA V PRVNÍ ŘADĚ NA HAUTE COUTURE PŘEHLÍDCE FRANCESKA SCOGNAMIGLIA V PAŘÍŽI

Haute couture neboli vysoká krejčovina je nejvyšší meta pro každého módního návrháře. Členem Chambre Syndicale de la Haute Couture, jež ty nejzručnější designéry sdružuje, se může stát jen člověk mimořádného talentu a schopností. Francesco Scognamiglio jím bezpochyby je.

Designér, který tvoří v Miláně, patří mezi nejžádanější italské tvůrce současnosti. Ctí tradice krejčovského řemesla, ale nebojí se provokovat a kombinovat zdánlivě nekombinovatelné. Není proto divu, že po róbách z jeho ateliéru sahají hvězdy jako Beyoncé, Madonna nebo Lady Gaga.

Jeho poslední haute couture kolekci ostatně uvidí i účastníci dražby a benefičního večera. Naladit se tak mohou na opravdovou lahůdku určenou pouze pro vybrané členy módní elity. Tou je možnost vydražit si účast na exkluzivní červencové přehlídce haute couture Franceska Scognamiglia v Paříži. Vítěz získá pozvánku pro dvě osoby a Scognamigliovy nejnovější kreace bude moct obdivovat přímo z první řady.

VYVOLÁVACÍ CENA: 26 000 KČ, PŘÍHOZY: 2000 KČ

Č. 2 − DVĚ VSTUPENKY NA PŘEDSTAVENÍ SERGEJE POLUNINA 1. KVĚTNA V NÁRODNÍM DIVADLE, VČETNĚ OSOBNÍHO SETKÁNÍ

Existuje pouze několik tanečníků, kteří během své kariéry dosáhli takové slávy, že je většina z nás zná jménem. Nižinskij, Nurejev, Baryšnikov. V roce 2012 se vynořilo nové jméno a k překvapení všech se záhy odpíchlo k mohutnému "grand jeté" rovnou na titulní stránky médií. Sergej Polunin.

Nejmladší první sólista v dějinách Velké Británie se nečekaně rozhodl opustit Královský balet v Londýně. Mediální masáž kolem jeho odchodu byla natolik silná, že i lidé, kteří o něm nikdy předtím neslyšeli, byli najednou plni lítosti z toho, že propásli možnost vidět famózního Ukrajince tančit. My vám nabízíme jedinečnou možnost navštívit jeho představení v Národním divadle v Praze.

"Dražitel z první řady zhlédne dokument Dancer a následně Sergej zatancuje choreografii k videoklipu Take Me to Church, který režíroval David LaChapelle," říká producent projektu Milosh Harajda. To nejlepší přijde nakonec: osobní setkání se Sergejem Poluninem.

VYVOLÁVACÍ CENA: 16 000 KČ, PŘÍHOZY: 2000 KČ

Č. 3 − DRÁHOVÉ KOLO FESTKA LIMITED EDITION FOR NESPRESSO

Reinkarnace ve jménu recyklace. Tak by se dal popsat projekt, který ve spolupráci s magazínem proč ne?! odstartoval v říjnu minulého roku. Tehdy jsme vyrazili se společností Nespresso do Londýna, kde jsme se mimo jiné dozvěděli, že hliníkové kapsle, v nichž švýcarský výrobce kávu prodává, jsou stoprocentně recyklovatelné.

To ale platí pouze v případě, že je koncoví uživatelé budou recyklovat. "Když jsme začali pátrat po způsobu, jak co nejlépe předvést, že kapsle může mít i druhý život, objevil se na scéně český výrobce bicyklů Festka," vzpomíná marketingová manažerka Nespressa Andrea Petrová. O šest měsíců, jednu návštěvu slévárny a nespočet schůzek později vzniklo výjimečné jízdní kolo Festka Limited Edition for Nespresso.

"Podobně jako některé návrhy na módních molech, představuje i tento koncept silnou vizi a udává směr do budoucnosti," říká zakladatel Festky Michael Moureček. Že jde o koncept opravdu směrodatný, nedávno potvrdil veletrh Berliner Fahrradschau, kde bylo kolo z 995 použitých kávových kapslí zvoleno mezi osm nejzajímavějších kousků výstavy.

VYVOLÁVACÍ CENA: 80 000 KČ, PŘÍHOZY: 5000 KČ

Č. 4 − FOTOGRAFIE MILOŠ FORMAN BY BRYAN ADAMS, ZE SIGNOVANÉ SÉRIE SEDMI KUSŮ, ROZMĚR 90 x 90 cm

"Všechno už jsem řekl," tak zareagoval legendární český režisér Miloš Forman, když loni v listopadu za okny jeho connecticutského domu napadl první sníh a manželka Martina se ho zeptala, zda společně udělají rozhovor pro náš magazín. Nakonec si ale zapálil doutník, ona mu pouštěla písničky z YouTube a on začal vyprávět.

Šanson Ne me quitte pas Jacquese Brela v něm vyvolal vzpomínku na Paříž. Právě tam od něj François Truffaut kdysi koupil film Hoří, má panenko, díky čemuž mohl Forman vyplatit svého producenta Carla Pontiho, kterému se snímek nelíbil. Během své první návštěvy Ameriky zase poslouchal hit Downtown Petuly Clarkové. A písnička Man od the Moon od R.E.M. tak trochu může za jména jeho synů Andyho a Jima.

Výjimečný rozhovor nemohla doprovázet jiná fotografie než ta, na níž Miloš Forman kouří doutník a kterou nám věnoval známý kanadský zpěvák a uznávaný fotograf Bryan Adams.

VYVOLÁVACÍ CENA: 120 000 KČ, PŘÍHOZY: 5000 KČ

Č. 5 − LOUIS VUITTON KEEPALL BANDOULIÈRE 50 X PASTA ONER

Francouzský dům Louis Vuitton byl před časem již poněkolikáté v řadě zvolen nejcennější luxusní značkou planety. A upřímně řečeno, je zřejmě i tou nejodvážnější.

Pravidelně spolupracuje s progresivními umělci, s čímž začal spoustu let před tím, než to bylo "trendy". Svou pařížskou nadaci si značka nechala navrhnout Frankem Gehrym − architektem, který se proslavil stylem zvaným dekonstruktivismus. A na současné pánské kolekci Louis Vuitton se podílel newyorský streetwearový brand Supreme.

Se stejným nadšením, s jakým pravidelně čeří vody módního průmyslu, Louis Vuitton samozřejmě přistoupil i k naší dražbě. Legendární tašku Keepall si dražitel s nejvyšší nabídkou domů neodnese. Nejprve se jí totiž ujme výtvarník Pasta Oner, známý průkopník graffiti a street artu v Česku, a pomůže ji novému majiteli personifikovat. Coby inspirace Pastovi poslouží iniciály dražitele. Finální dílo mu pak umělec předá během soukromé prohlídky Pastova ateliéru, která proběhne nejpozději pět týdnů po aukci.

VYVOLÁVACÍ CENA: 40 000 KČ, PŘÍHOZY: 5000 KČ

Č. 6 − PERO MONTBLANC HERITAGE 1914 Z LIMITOVANÉ EDICE 1000 KUSŮ

Inkoustové plnicí pero Montblanc 1914 z kolekce Heritage vzdává hold původním psacím potřebám této značky, které byly vyrobeny před více než sto lety. Hrot pera je ručně zhotovený v manufaktuře v Hamburku a je z 18karátového zlata. Tělo s ušlechtilým černým lakováním odkazuje na první psací pera, která se dělala z černé pryže, a skrývá v sobě výsuvný mechanismus psacího hrotu.

Ten je unikátní a najdeme ho pouze u společnosti Montblanc, jež si systém nechala patentovat. Původně se mu říkalo "safety pen" a měl zamezit vytečení inkoustu při cestování. Víčko pera navíc zdobí známý bílý emblém vrcholu hory Mont Blanc vyvedený ze vzácné perleti.

"Luxusní plnicí pero Montblanc Heritage 1914 je svým špičkovým zpracováním pěkným příkladem pocty tradičnímu řemeslu výroby psacích potřeb, v němž značka Montblanc patří mezi průkopníky již více než 110 let," říká Tamara Kotvalová, majitelka společnosti Carollinum, která pero ze své vlastní sbírky do dražby darovala.

VYVOLÁVACÍ CENA: 80 000 KČ, PŘÍHOZY: 5000 KČ

Č. 7 − GUN ZE SÉRIE PLASTIK X-RAY UMĚLCE DAVIDA ČERNÉHO

Cokoliv David Černý vytvoří, dráždí lidi. Ať už natírá tank, instaluje obří vztyčený prst proti Hradu, dělá si Entropou legraci z evropských národů nebo nechává své sochy močit ve veřejném prostoru.

Nikdo neprovokuje tolik jako on. Na sérii plastik nesoucí jméno X-Ray začal umělec pracovat v roce 2013 pro jeho druhou sólovou výstavu v pražské DSC Gallery. Jedná se o rentgenové objekty, jejichž součástí jsou zbraně a další náhodné objekty.

Největší dílo série vzniklo v roce 2015 a znázorňuje světoznámého britského fyzika Stephena Hawkinga. David Černý objekt vytvořil speciálně pro londýnskou Saatchi Gallery, u příležitosti veletrhu Start Art Fair. Dílo vznikalo více než půl roku za použití unikátní technologie a váží přibližně dvě stě kilogramů. V současné době je instalováno v soukromém domě v Londýně. Plastika, kterou věnoval do naší dražby, se jmenuje Gun.

VYVOLÁVACÍ CENA: 300 000 KČ, PŘÍHOZY: 20 000 KČ

Aukce je možné se zúčastnit také po telefonu nebo na takzvaný písemný limit. Stačí vyplnit jednoduchý formulář. Veškeré informace obdržíte na info@dorotheum.cz nebo telefonním čísle +420 224 222 001.