Česká IT firma STRV, která vyvíjí webové a mobilní aplikace, chce prorazit s vlastním startupovým fondem v USA. Společnost před několika dny ohlásila založení StartupFund.com, který by měl hospodařit až se 40 miliony dolarů, tedy víc než miliardou korun. Nový fond by měl za pomoci českých a evropských investorů vkládat peníze do mladých technologických firem z druhé strany Atlantiku.

V USA je díra na trhu, říká tamní investor

Pražská firma, která stojí třeba za globálně úspěšnou gay seznamkou Surge, svým krokem mnohé pozorovatele startupového světa překvapila. Použití evropských peněz na financování amerických start-upů jim přijde příliš riskantní a nelogické. Investiční trh ve Spojených státech je silně konkurenční a točí se na něm mnohem více peněz než v Evropě. Nově vznikající český fond, který má zatím přislíbeno 12 milionů dolarů od českých investorů, tak může v USA zápasit s velkou řadou konkurentů.

"Fond STRV bude ovšem podporovat start-upy v nejranější fázi vývoje. A to v USA mnoho investičních firem nedělá. V tomto směru je u nás obrovská díra na trhu, takže vstup podobně orientovaného fondu do Ameriky vůbec není od věci," říká americký investor Jeff Tannenbaum, který v posledních měsících českým vývojářům s jejich vznikajícím fondem neformálně radí.

Tannenbaum je partnerem fondu Blue Run Ventures, jenž pomáhal rozjíždět třeba platební firmu PayPal nebo globálně úspěšnou dopravní aplikaci Waze. Se zástupci STRV se poprvé setkal před dvěma lety. Tehdy se čeští vývojáři pustili do spolupráce s jeho firmou Better Company, která prodává aplikaci zjednodušující provádění pracovních pohovorů.

"Vím, že STRV takto spolupracuje s několika americkými start-upy, a to je jeho velká výhoda," míní Tannenbaum. "Česká firma tak má v USA bohaté kontakty. Těmi může její fond lákat evropské investory, kteří se chtějí v Americe prosadit," říká dále investor, jehož Blue Run Ventures prý českému StartupFundu konkurovat nebude.

"My provádíme investice do pozdějších fází vývoje a do jednoho start-upu typicky vkládáme kolem čtyř milionů dolarů. StartupFund se ale zaměří na nejranější investice kolem 100 tisíc dolarů. Naše fondy se tak budou spíše doplňovat," vysvětluje Tannenbaum.

Ten potvrzuje, že evropské fondy se do USA obecně příliš nehrnou. Řadoví evropští investoři prý raději vstupují do fondů amerických, které domácí trh dokonale znají. STRV ale nahrává právě jeho znalost amerického trhu a kontakty na tamní startupovou komunitu.

"Abyste mohli jako nový startupový fond v USA uspět, musíte mít velmi dobrý přístup zvláště ke studentům s inovativními nápady. Nejvhodnější je usadit se v Silicon Valley a být v kontaktu s univerzitami, jako je třeba Stanford," uvádí investor, podle něhož tato kritéria český fond splňuje.

V USA podle Tannenbauma v posledních letech poklesl počet fondů, které se nejranějšími ("pre-seedovými") investicemi zabývají a kterým by měla česká investiční firma konkurovat. "Příležitostí, jak se nyní jako začínající start-up můžete dostat k pre-seedovým fondům, které vám nabídnou od 25 do 100 tisíc dolarů, moc není. Většinou si zakladatelé technologických firem pro začátek půjčují od kamarádů nebo vlastní rodiny," vysvětluje Tannenbaum.

Jeho slova potvrzují rovněž data asociace NVCA, která americké startupové fondy sdružuje. Podle NVCA souhrnný počet investic tamních pre-seedových fondů mezi lety 2015 a 2016 poklesl téměř o třetinu a nyní stagnuje. Ze skoro 800 amerických investičních firem se navíc nejranějším financováním zabývá asi jen dvacítka.

Mít přístup k čestvým nápadům

Stát se vůbec prvním investorem start-upu, z něhož se časem může vyklubat třeba nový Facebook nebo PayPal, je přitom podle amerického investora klíčové. "Investice do nejranější fáze vývoje start-upu je ovšem také velmi riziková. Ne každá parta studentů, kteří takový podnik rozjedou, dokáže svůj nápad zpeněžit. Pre-seedový fond ale má k takovým nápadům přístup jako první, a to se počítá," myslí si investor.

Toho doplňuje David Semerád, spolumajitel STRV, které nový StartupFund právě zakládá. "Nechceme propást příležitost, kdy někteří z našich amerických startupových klientů ohlásí vstup na burzu nebo je někdo koupí třeba za 100 milionů dolarů. Na financování takových firem se chceme podílet," uvádí Semerád.

Ten vysvětluje, že 30 procent investičních peněz jeho fond vloží právě do nejmladších amerických start-upů, které stejně jako STRV vyvíjejí mobilní aplikace nebo se zabývají technologií internetu věcí (IoT). "Podle toho, jak se jim bude dařit, se pak rozhodneme, zda takovou firmu finančně podpoříme také v dalších fázích jejího rozvoje," vysvětluje zástupce firmy z pražského Karlína.

"Chceme, aby náš StartupFund podpořil ty americké start-upy, s nimiž už nyní spolupracujeme," říká dále Semerád. "Platí ale, že naše vývojářská firma a fond budou řízeny odděleně. Takže ne každý start-up, s nímž bude STRV dělat byznys, na peníze StartupFundu dosáhne," dodává podnikatel, jehož fond si prý rozvoj podpořených start-upů ohlídá za pomoci vlastního programu na datovou analýzu.