Námluvy mezi čínskou skupinou CEFC a miliardářem Janem Světlíkem vzaly za své. Podle dvou nezávislých zdrojů HN se obě strany na kapitálovém vstupu do ostravské skupiny Vítkovice nedohodly. Firma prý ale jedná s jiným čínským zájemcem.

Skupina CEFC, kterou v Česku zastupuje exministr obrany Jaroslav Tvrdík, odmítla cokoliv komentovat již minulý týden. "Nemůžeme potvrdit jednání, o kterých hovoříte," odpověděl na dotazy HN šéf komunikace CEFC Pavel Bednář.

"K investicím potenciálních investorů do Vítkovic stále platí: jednání probíhají s různými zájemci a ani čínský zájemce není jen jeden," řekla také mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Jednání s několika čínskými subjekty potvrdil HN již na podzim šéf Vítkovic Libor Witassek. Právě skupina CEFC, která v Česku investovala kromě pražské fotbalové Slavie například do pivovarů Lobkowicz nebo strojíren ŽĎAS, ale byla považována za favorita.

"Tak to ale bylo jen mediálně. Reálně byl celou dobu hlavním kandidátem někdo jiný," říká zdroj blízký jednání. S kým ale nyní ostravská skupina reálně jedná, již odmítl sdělit.

Vítkovická skupina má poslední rok finanční problémy. Vstup zahraničního investora by uklidnil hlavně financující banky. Ty již dnes sčítají ztráty. Tři firmy ze skupiny - Power Engineering, Envi a Gearworks – jsou v úpadku a řeší reorganizaci. Tento týden spadla do úpadku i malá stavební společnost Vítkovice Revmont.