Elon Musk nabídl Jižní Austrálii, že jeho Tesla vyřeší výpadky dodávek elektřiny, které australský region sužují. Za 100 dní je prý firma schopna zprovoznit bateriový systém s kapacitou 100 MWh. Na otázku, jak vážně to myslí, odpověděl, že pokud dodávku nestihne, baterie nainstaluje zdarma.

S původní nabídkou Austrálii přišel šéf bateriové divize americké Tesly a spoluzakladatel společnosti SolarCity Lyndon Rive. Ten pro deník Australian Financial Review uvedl, že je firma připravena v zemi postavit za 100 dní od podpisu smlouvy bateriový systém s kapacitou 100-300 MWh, který by měl tamní dodávky energie stabilizovat.

Prohlášení se chytil Mike Cannon-Brookes, australský miliardář a spoluzakladatel softwarové společnosti Atalssian. Na Twitteru se zeptal Muska, jestli může garantovat dodání baterií do 100 dní, když mu sežene peníze a politickou podporu.

"Tesla systém nainstaluje a zprovozní za 100 dní od podpisu smlouvy, nebo bude zadarmo," odvětil Musk.

Toto prohlášení samozřejmě spustilo vlnu reakcí nejen na sociálních sítích. Jednou z nejvýraznějších je založení petice s požadavkem, aby australský premiér Malcolm Turnbull Muskovu nabídku přijal. Jestli ale na Muskův návrh přistoupí, není zatím jasné. Ministr životního prostřední a energetiky Josh Frydenberg pro Reuters uvedl, že vláda je připravena spolupracovat s firmami, které nabídnou seriózní pomoc při rozšiřování úložné kapacity.

Do diskuse na Twitteru se zapojila i senátorka za australskou stranu Zelených Sarah Hanson-Youngová. "Pojďme se o tom pobavit," uvedla s odkazem na původní Muskův slib, který na sociální síti slovy "pracujeme na tom" okomentoval i premiér Jižní Austrálie Jay Weatherill. Sám miliardář Brookes si na pokus o získání politické i finanční podpory vyžádal sedm dnů. Že to nebude problém, zjistil v podstatě okamžitě. "Můj telefon neustále vyzvání. Podpora přichází od jednotlivců i firem," řekl Brookes pro Reuters.

Musk v dalším z tweetů uvedl, že cena za kWh by byla zhruba 250 dolarů (asi 6400 korun). Při velikosti 100 MWh to tak za sadu baterií dává cenu 25 milionů dolarů (asi 640 milionů korun).

Stát Jižní Austrálie je závislý na dodávkách energie z obnovitelných zdrojů. Od minulého roku se však potýká s občasnými výpadky dodávek elektřiny, což nedávno až na dva týdny ochromilo místní průmysl. Problém je především v omezených zdrojích energie. 

Jakkoliv se plán energeticky zachránit Jižní Austrálii za sto dní může jevit jako šílený, Tesla má s podobnými projekty i předchozí zkušenosti. Například v Kalifornii se jí minulý rok povedlo za 90 dnů vybudovat bateriovou farmu s kapacitou 80 MWh. Stalo se tak po masivním úniku metanu z plynové elektrárny blízko Los Angeles, která musela být uzavřena.

Nejedná se o první velký projekt Tesly v posledních týdnech. Na havajském ostrově Kauai Američané vytvořili solární farmu, ukládající energii do baterií s kapacitou 52 MWh. Z těch pak elektrárna zásobuje ostrov v nočních hodinách. Řešení uspoří miliony litrů nafty ročně, protože právě tu obyvatelé používali pro výrobu elektrické energie. Vedle snížení spotřeby fosilních paliv se Tesla dohodla s místním poskytovatelem energie na snížení ceny za kWh. Z 15,48 centů spadla na 13,9 centů. Tato cena se podle dohody navíc udrží dvacet let.