Známý americký internetový zprostředkovatel turistických pronájmů Airbnb získal v nejnovějším kole financování od investorů jednu miliardu dolarů (25,5 miliardy korun). Tržní hodnotu firmy poslední kolo financování ocenilo na 31 miliard dolarů. Plyne to podle BBC z údajů, které sanfranciská firma zveřejnila v materiálech zaslaných americké Komisi pro cenné papíry a burzy.

Airbnb nesdělilo, jak nový kapitál použije, očekává se ale, že jej využije k další globální expanzi. Od svého založení v roce 2008 se firma rychle rozrůstá a nyní působí ve zhruba 65 000 městech světa. Vydělává tím, že majitelům nemovitostí zprostředkovává krátkodobé pronájmy, z hodnoty každé rezervace si bere tři procenta a hostům účtuje poplatek 6–12 procent. Svými cenami a širokou nabídkou představuje vážnou konkurenci tradičním hotelům a penzionům.

Firma žádné své hospodářské výsledky nezveřejňuje. Podle zpráv médií poprvé vytvořila zisk ve druhém pololetí loňského roku a předpokládá se, že základní ziskovost si udrží i nadále. Podle médií Airbnb nemá v plánu vstoupit v brzké budoucnosti se svými akciemi na veřejný trh.

Airbnb v poslední době začíná svůj záběr rozšiřovat a začala nabízet nové služby, například na zakázku připravené prohlídky měst nebo zážitkové akce s místními znalci. Je však rovněž terčem kritiky za to, že v některých městech její působení vede ke zvyšování cenové hladiny nájmů a ke zhoršování nedostatku dostupného bydlení.

Airbnb již od investorů získalo přes tři miliardy dolarů. Nyní je to technologický start-up, tedy začínající firma, s druhou nejvyšší tržní hodnotou po americkém internetovém zprostředkovateli osobní přepravy Uber, jehož hodnota dosahuje 70 miliard dolarů.