Nedostatek velkých infrastrukturních zakázek a současně složité povolování nových staveb vloni způsobily pokles českého stavebnictví. Za tím stál i silný rok 2015, který byl způsoben dočerpáváním evropských dotací z programového období 2007–2015. Vlivem zmíněných okolností se stavebnictví vloni meziročně propadlo o 7,6 procenta, což byl jeden z nejhorších výsledků za posledních 15 let.

Podle odborníků by se propad měl letos zastavit. Pokud má české stavebnictví opět nastartovat, je třeba provést několik zásadních změn. O těch v úterý na Fóru českého stavebnictví diskutovali členové vlády s odborníky na danou problematiku. "Jedním z největších problémů je současné roztroušení českého stavebnictví mezi pět různých ministerstev. To je nutné změnit," řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš.

S ním souhlasila většina zúčastněných. "Příští vláda se musí zabývat změnou kompetenčního zákona, tak aby se počet ministerstev, která mají stavebnictví na starosti, zredukoval," reagoval na Matyáše ministr dopravy Dan Ťok.