Mobilních dat, která tuzemští operátoři v rámci svých tarifů nabízejí, je málo a navíc patří k nejdražším v Evropě. Uživatelé se je tak většinou bojí vyčerpat a pokud to jde, dávají přednost připojení přes wi-fi. Trend potvrdil i celosvětový průzkum společnosti OpenSignal. Podle něj jsou Češi na wi-fi připojeni více než 56 procent času, což je řadí na jedenácté místo v žebříčku 87 zemí.

Infografika

Česko se v rychlosti mobilních dat umístilo na 22. místě. Podívejte se v naší grafice, jaké země tuzemsko předběhly.

Telekomunikace - Ilustrační foto.

Nejvíce času na wi-fi tráví Nizozemci, téměř 69 procent. Naopak v Polsku, kde jsou mobilní data v průměru patnáctkrát levnější než u nás, jsou uživatelé na wi-fi připojeni pouze ve 43 procentech času.

"Operátoři limitem dat vytvářejí u lidí mentální blok. Ti se bojí data překročit," řekl nedávno pro HN šéf Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák.

OpenSignal přinesl rovněž údaje o rychlosti mobilních dat, která ve vybraných zemích nasbíral od uživatelů své aplikace. Podle tohoto ukazatele patří Česko s rychlostí 17,9 Mb za sekundu k světovému průměru. Nejrychlejší internet mají podle průzkumu v Jižní Koreji a Norsku.

Zlevnění dat nyní slibují jak politici, tak i ČTÚ, který na české operátory dohlíží. Na tuzemském trhu působí tři hlavní hráči - O2, T-Mobile a Vodafone. Ti zároveň pronajímají síť i menším operátorům. Za pronájem si však účtují vysoké poplatky, které konkurentům znemožňují poskytnout data zákazníkům levněji. I když se "velká trojka" zavázala tyto poplatky snížit, zatím se podle toho nechová.

Na začátku února premiér Bohuslav Sobotka představil svůj plán levnějšího mobilního internetu, ve kterém počítá mimo jiné i se zvýšením pokut. ČTÚ by tak nyní získal možnost udělit operátorům pokutu ve výši až sto milionů korun za opakovaný přečin. Nyní je maximální výše postihu stanovena na 40 milionů.