Skupina Agrofert, která v únoru letošního roku přešla od ministra financí Andreje Babiše do svěřenského fondu, postavila pekárnu za téměř 620 milionů korun. Nový provoz v Rosicích u Brna spadá pod společnost Penam. Ta peče pro Česko, Slovensko a Maďarsko a celkově má 19 pekáren a osm mlýnů.

Nová továrna bude vyrábět rohlíky, chleby, veky nebo housky. Bude je rozvážet po Brně a do tamních obchodních řetězců. Penam pekárnu stavěl přes rok a práci v ní našlo téměř 280 lidí.

"Pekárna v Rosicich vznikla jako součást páteřních pekáren, které budou tvořit jádro pekařiny Agrofertu," říká šéf Penamu Jaroslav Kurčík.

Penam na stavbu v roce 2014 získal od ministerstva průmyslu a obchodu investiční pobídku ve formě slevy na dani, a to až ve výši 155,5 milionu korun. Tu může uplatnit až do roku 2026.

Penam, který má na trhu 15procentní podíl, si na českém trhu nejvíc konkuruje s pekařskou skupinou United Bakeries, o niž měl dříve zájem i ministr financí Andrej Babiš. Postavením nové továrny si tak Agrofert ukousne o trochu víc z pekařského trhu.