Lidé v současné době, kdy ekonomika roste, sice hodně utrácejí, naspoří ale více, než si vypůjčí. Úspory domácností v bankách se za loňský rok zvýšily o 156 miliard korun, dluhy vzrostly meziročně o 99 miliard korun, vyplývá z dat České národní banky. Své závazky domácnosti podle inkasních agentur navíc splácely lépe a počet neplatičů klesl. Domácnosti nyní dluží bankám 1,41 bilionu korun, naproti tomu mají v bankách úspory dva biliony korun.

Poslední roky se Češi zadlužují hlavně kvůli bydlení, objem spotřebitelských úvěrů roste jen nepatrně. "Celkově sledujeme, že se zvyšuje schopnost domácností splácet své závazky. Lidé, kteří neplatí své závazky, většinou řeší nějaký fatální problém," řekl Jakub Zetek, provozní ředitel společnosti M.B.A. Finance, která spravuje pohledávky velkých firem.

Počet úspěšně vymožených pohledávek, které měla M.B.A. Finance ve správě, se za loňský rok zvýšil o téměř pět procent. Tento trend pokračuje třetím rokem a podle statistiky ČNB se objem dluhů po splatnosti od roku 2013 meziročně snižuje v průměru o 3,6 procenta. Vedle rostoucích příjmů domácností se na zlepšení podílí větší zodpovědnost spotřebitelů v zadlužování a prevence proti dluhům ze strany dodavatelů služeb a zboží.

"Největší zlepšení platební disciplíny vidíme u produktů, které nejsou existenční nutností. Dlužníci, když nemají dostatek volných peněz, nemají motivaci dluh hradit. Typickým příkladem je životní pojištění, u kterého se meziročně snížil počet neplatičů o osm procent," upozornil Zetek.

Podle průzkumu společnosti Millward Brown pro společnost KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a firemních zákazníků, splácí 44 procent Čechů nějaký úvěr. Přibližně třetina dlužníků nemá zaměstnání a je v horší finanční situaci.

"Z údajů zjištěných v rámci průzkumu není alarmující ani tak samotný podíl zadlužených Čechů, jako spíše fakt, že jde z významné části o lidi bez zaměstnání, navíc žijící na vesnicích, kde se obecně práce hledá velmi těžko. Lidé, kteří si v takové situaci vezmou úvěr, se vystavují značnému riziku, že se dostanou do prodlení se splácením," uvedla mluvčí KRUK Markéta Kolářová. Tomu odpovídá zjištění, že si 17 procent zadlužených lidí má v plánu vzít další úvěr, dodala.

Průměrná zadluženost Čechů v rámci spotřebních úvěrů, tedy bez zahrnutí hypoték, činí u mužů průměrně 28 000 korun, u žen necelých 25 000 korun.