Sehnat dnes v Praze cenově dostupnější novostavbu je čím dál těžší. Lidé jako první skupují levnější byty a v inzerátech developerských projektů pak zůstávají převážně ty dražší. Kvůli tomu se průměrná cena za metr čtvereční u nového bytu vyšplhala na 85 320 korun.

"V posledních dvou měsících roku 2016 průměrná nabídková cena volných bytů v pražských developerských projektech meziročně vzrostla o více než 19 procent, což představuje nárůst téměř o 14 tisíc korun na metr čtvereční," říká Miroslav Linhart, ředitel oddělení nemovitostí v poradenské společnosti Deloitte.

VA stL TM iLlek3

*Deloitte Česká republika

Zásoba volných nových bytů se za poslední rok propadla téměř o třetinu na 4220 bytů na začátku ledna. "Na trh přichází méně nových bytů, které jsou ale znatelně dražší," říká František Brož, analytik portálu Cenovamapa.org. Ten společně s Deloittem sleduje údaje o cenách bytů a souvisejících trendech.

Developeři tento stav dlouhodobě připisují úřadům a legislativě, které zdržují vydávání stavebních povolení. Nejvíce podražily novostavby v Praze 6 a Praze 3. Naopak v Praze 2 a Praze 7 nové byty v cenících developerů nepatrně zlevnily. Zájemce o nový byt v Praze dnes musí počítat průměrně s částkou blížící se 6,7 milionu korun.

V posledních dvou měsících roku 2016 prodali developeři v Praze 1112 bytů, dvakrát tolik než ve stejném období před rokem. Naprostá většina bytů se prodává dlouho před dokončením stavby.

VA stL TM iLlek4  *Deloitte Česká republika

Develop Index Praha - udává procentní změnu průměrné ceny volných bytů v nabídce developerů oproti předchozímu období (září-říjen 2016).