Recept na úspěšný víkend v amerických kinech? Stačí, aby se na plátnech kin ocitli superhrdina v kápi, miliardář s výstředními choutkami a jeden brutálně přesný zabiják.

LEGO Batman film o víkendu v severoamerických multiplexech překonal snímek Padesát odstínů temnoty a s tržbami 55,6 milionu dolarů skončil na prvním místě tabulky návštěvnosti.

Druhý díl ze série Padesát odstínů nevyrovnal výkon svého předchůdce – první díl zvaný Padesát odstínů šedi do kin roku 2015 vstoupil s tržbami 82,5 milionu za první víkend. Pokračování nyní s tržbami 46,8 milionu debutuje na druhé příčce.

Dařilo se ale také společnosti Lionsgate, která do kin poslala Johna Wicka 2. Pokračování tohoto dva roky starého akčního filmu utržilo 30 milionů dolarů, což představuje více než dvojnásobný nárůst oproti jedničce.

Tři novinky v severoamerických kinech oslovily každá jinou skupinu diváků – děti šly na LEGO Batmana, ženy na hrdinu Padesáti odstínů Christiana Greye a muži dali přednost zabijákovi v podání Keanu Reevese.

Insideři z branže a lidé z filmových studií doufají, že tento víkend stagnujícím kinům pomůže zpět na nohy. Příští týden do amerických biografů vstoupí očekávaný film Logan ze série X-Men a hraná verze pohádky Kráska a zvíře.

LEGO Batman film vyrobila společnost Warner Bros. jako další ze snímků, které rozpohybovávají postavičky z kostek dánské stavebnice Lego.

Právě od legových snímků, superhrdinů ze stáje vydavatelství DC Comics a série Fantastická zvířata si Warner Bros. letos slibují nejvyšší výdělky.

Studio chce těmito tituly konkurovat Disneymu a jeho sériím Star Wars či snímkům od Pixaru a Marvelu.

Snímek LEGO Batman vznikl za 80 milionů dolarů, což dnes není tolik – mnoho animovaných projektů mívá rozpočty přesahující 200 milionů dolarů. Film vyprávějící o střetu Batmana s Jokerem v USA těží také z účasti herců Willa Arnetta, Zacha Galifianakise, Ralpha Fiennese či Rosario Dawsonové, kteří animované postavičky nadabovali.

S nynějším výsledkem 55,6 milionu dolarů zaznamenal LEGO Batman film zatím nejlepší start v roce. Přesto nenaplnil očekávání, analytici předpokládali, že překročí hranici 60 milionů.

Titul Padesát odstínů temnoty vyrobilo studio Universal, které rozpočty svých projektů nezveřejňuje. Lidé z branže odhadují, že film mohl stát okolo 55 milionů dolarů.

Na druhý díl už možná nepřišli někteří z těch, kteří byli u prvního dílu zvědaví, kolik scén s jezdeckým bičíkem se z knižní předlohy E. L. Jamesové dostane na stříbrné plátno. Existují však i další důvody, proč se Padesáti odstínům temnoty nepodařilo vyrovnat rekord Padesáti odstínů šedi.

První díl do kin přišel během amerického svátku zvaného President’s Day, který se navíc potkal se svatým Valentýnem – šlo tak o ideální snímek pro zamilované páry.

Hororový snímek Rozpolcený od Universalu se uplynulé tři týdny po sobě držel na první příčce návštěvnosti amerických kin. Nyní ji opustil, s tržbami 9,3 milionu dolarů je čtvrtý. Celkové tržby Rozpolceného v USA činí 112,3 milionu.

Pětici nejúspěšnějších snímků uzavírá film Skrytá čísla od Foxu s tržbami 8 milionů. Na ceny Oscar nominované drama o černoškách, které v NASA bojovaly proti rasovým předsudkům, má dohromady na kontě 131,4 milionu dolarů.

Podstatný milník o víkendu zdolal film Zpívej, za nímž stojí společnosti Universal a Illumination. Jeho celosvětové tržby překročily hranici 500 milionů dolarů. Animovaný snímek o pěvecké soutěži nastartuje novou ságu.