Ve foyer pražského Congress Hotelu Clarion to sice vypadá jinak než před lety, ale největší konference českého maloobchodu, při které můžete potkat majitele Kofoly Janise Samarase či spoluvlastníka Sportisima Thai Ngoc Nguyena a mnohé další uznávané lidi z oboru (celkem 1000 účastníků), se tu koná tradičně. 

Papírové letáčky nahradily moderní digitální propagační technologie. Firmy Cisco a Pygmalios pomocí své sofisitikované technologie měří, kolik jednotliví delegáti nachodí po konferenčních sálech metrů, jestli v nich stráví jen několik minut, nebo spíš hodiny. Hostesky s bezdotykovými platebními terminály vybírají na charitu. Co se ale nemění, je hlavní téma, které tu visí ve vzduchu. Rok co rok stejné. Slevy, slevy, slevy...

Ještě než ale dostaly slovo, pozornost na sebe strhl ministr financí Andrej Babiš. Obchodníkům přednesl závěry a výsledky některých svých kroků, ať už šlo o kontrolní hlášení nebo EET, které se retailu bezprostředně dotýkají.

"Daňová kobra a EET jsou poslední věci, kterými vám znepříjemním život," uvedl Babiš. Co je podle vicepremiéra největší problém pro byznys v Česku? Nejsou lidi. "Vidím vás tady, pan Pilčík z Krásna a další, kteří za mnou chodí a píšou mi, potřebujeme Vietnamce, firmy prosí, aby u nich mohli pracovat vězni," poukázal Babiš na skutečnost, že v Česku je rekordně nízká nezaměstnanost a zároveň dost volných pracovních míst.