O2, druhý největší tuzemský operátor sítí pro mobilní telefony, zaznamenal ve čtvrtém čtvrtletí pokles zisku téměř o 8 procent. Nižší zisk pravděpodobně způsobily investice do sítí rychlého mobilního internetu na Slovensku, společnost ale konkrétní důvody nespecifikovala.

Čistý zisk se za poslední tři měsíce loňského roku snížil na 1,25 miliardy korun, oproti 1,35 miliardy ve stejném období roku 2015. Provozní výnosy rostly o více než procento na 9,8 miliardy korun. O2 to uvedla ve zprávě o svém hospodaření. Analytik Patria Finance Ondřej Koňák řekl po zveřejnění dat, že byznys operátora ovlivnily vyšší výdaje v souvislosti s investicemi do sítě vysokorychlostního internetu na Slovensku, kde firma také působí.

O2 v loňském roce zvýšilo na Slovensku pokrytí vysokorychlostním internetem pro mobily na technologii LTE na 70 procent populace z původních 25 procent na konci roku 2015. Investice šly také do zlepšení sítě vysílačů pro starší technologii 2G a směřovaly také výstavby páteřní optické sítě. Za tímto účelem koupil operátor meziměstké optické spojení od tamních poskytovatelů internetu.

Za celý loňský rok firma vykázala zisk 5,3 miliardy korun, což představuje nárůst o 3,6 procenta. Celkové výnosy zůstaly v porovnání s rokem 2015 prakticky nezměněné, na úrovni 37,6 miliardy korun.

Celoroční výsledek hospodaření naznačuje, že se firmě, kterou ovládá finanční skupina PPF Petra Kellnera, daří zpomalit pokles příjmů z pevných linek. O2 tuzemským zákazníkům na začátku roku například nabídlo dva neomezené tarify na volání, se kterými lze telefonovat za pevnou částku na mobily i do zahraničí. Udržet zákazníky u pevných linek se operátor také snaží novými službami, hlavně internetovou televizí, která je jedním z nejrychleji rostoucích částí byznysu. Placenou televizi využívalo na konci loňského roku 221 tisíc zákazníků, což představuje meziroční nárůst o více než 6 procent.

V oblasti mobilních služeb, kde dominují balíčky na neomezené volání, musí O2 zase propad kompenzovat příjmy za mobilní data. Počet zákazníků v České republice, kteří využívají internet v mobilu, vzrostl o 15 procent na 1,8 milionu.

Podle generálního ředitele Tomáše Budníka ovlivnilo celoroční výsledky také snížení cen za roamingové volání, vynucené Evropskou unií. "Telekomunikační trh je nadále velmi konkurenční, navíc od května se v našich finančních výsledcích negativně projevuje dopad nové regulace roamingu. Přesto se nám podařilo již druhým rokem po oddělení infrastruktury udržet výnosy na úrovni předchozího roku a zvýšit čistý zisk," řekl Budník. Hlavními růstovými oblastmi jsou podle něj mobilní data a internetová televize O2 TV.

Operátor také zvýšil částku, kterou chce za loňský rok vyplatit akcionářům. Vedení firmy navrhuje vyplatit 17 korun jako dividendu. Původně firma avizovala výplatu nejméně 16 korun. Kromě toho -  v souladu s dříve oznámeným plánem - navrhne rozdělení části prostředků z takzvaného emisního ážia ve výši 4 korun na akcii. Dohromady tedy plánuje akcionářům vyplatit 21 korun na akcii, tedy celkem 6,5 miliardy korun.

"Výsledky spolu s návrhem dividendy hodnotíme pozitivně a potvrzujeme naše doporučení koupit - s cílovou cenou 265 korun na akcii. Společnost zůstává námi preferovanou dividendovou společností v regionu," řekl Koňák z Patrie.

O2 také reagovalo na současnou debatu o tom, zda jsou v tuzemsku data v mobilních telefonech neúměrně drahá.  Podle firmy vzrostla za poslední tři roky průměrná spotřeba mobilních dat na zákazníka 4,5krát, zatímco průměrná útrata za mobilní služby ve stejném období klesla o více než desetinu. Tím se podle operátora snížila jednotková cena za 1 GB dat o 80 procent.