Za vyhlášení politické války označil britský list The Guardian inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Také další evropská média hodnotí Trumpovu páteční řeč, v níž zdůraznil, že jeho vláda bude Ameriku stavět vždy na první místo, jako útočnou a sobeckou. Současně ale novináři v projevu postrádají konkrétní podrobnosti, které by ukazovaly, jak chce Trump svých cílů dosáhnout. 

"Trump při inauguračním projevu ctil obvyklé zdvořilosti, ale tón jeho projevu svědčil o děsivé změně v Americe. Byl určen těm, kdo ho volili, nikoli většině, která ho nevolila... Jeho nacionalismus pod heslem Amerika na prvním místě je hrubý a nestoudný. Projev překypoval opovržením vůči všemu, co představuje hlavní město (Washington), které se nyní snaží podrobit své vůli. Ale byl to také projev, ve kterém prakticky úplně chyběly podrobnosti či objasnění toho, jak chce (Trump) svých cílů dosáhnout," napsal The Guardian.

S kritickým komentářem přišel také britský deník The Independent: "Donald Trump podkopal demokracii, jakmile byl uveden do úřadu prezidenta. Lidé vždy vnímali politiky jako sobce, ale toto je něco jiného. Trump nejenže ztrhal jednotlivé politiky, ale ztrhal celou politickou třídu a politický systém, který ho vynesl tam, kde je," napsal The Independent.

"Donald Trump přednesl projev pro zemi, která stojí na okraji propasti. Jeho řeč byla absurdně přemrštěná, téměř hloupá. Říci, že Amerika čelí krveprolévání, je urážkou inteligence posluchačů," konstatoval britský deník The Times.
Nyní vládne v Bílém domě "čistý populismus", uvedl rakouský list Der Standard. Po "agresivním, bojechtivém projevu je jasné, že svět musí očekávat od Spojených států více protekcionismu a izolacionismu", dodal Der Standard.
Projev nového prezidenta ukázal, že "Trump neopustí populistické slogany z volební kampaně", napsal německý list Die Welt.

Trumpova politika stavějící Ameriku na první místo vyvolala obavy v médiích i v dalších zemích, například ve Španělsku. "Trump zahájil varováním světu: Budu myslet pouze na Ameriku," napsal list El Confidencial.

Švýcarský list Neue Zürcher Zeitung podotkl, že "ve stopách velikánů jako George Washington, Abraham Lincoln a Franklin Roosevelt se nově zvolený prezident jeví jako chuligán". Podle švýcarského deníku se Američané rozhodli pro "riskantní experiment, za jehož neúspěch draze zaplatí".

Francouzský Le Figaro považuje Trumpův inaugurační projev za agresivnější než bývá zvykem a za důkaz toho, že chce Trump zůstat sám sebou a nezařadit se. Podle listu Le Parisien dal Trump najevo, že hodlá provozovat politiku rozchodu nejenom ve svém projevu, ale i svým prvním exekutivním činem - podpisem dekretu, který povoluje co nejvíce výjimek pro plnění zákona o zdravotní reformě. List Le Monde uvádí, že se Trump stal prezidentem "čistého stolu". 

Trumpův páteční projev podle něj nebyl ani prezidentský, ani inaugurační, ale byl to projev "prezidentské kampaně, plný zloby a zatrpklosti, určený jen jeho voličům, nikoli celé Americe". "Typicky populistický projev: obrací se přímo na lid, jemuž slibuje moc, kterou mu hanebný režim ukradl a uvrhl zemi do bídy."

Kanadský Globe and Mail upozornil, že celý inaugurační rituál dokládá, že americká tradice má hluboké kořeny a nelze ji snadno zničit. Přesto ale upozornil na zamračené výbojné tváře za Trumpem a jeho vlastní výbojnost i ve chvíli, kdy přísahal na Bible. "Tohoto naparujícího se prezidenta bychom se měli obávat. Ve svém projevu slíbil, že zničí globální ekonomický řád, který Západu přinesl nejen blahobyt, ale v minulých 20 letech vymanil z krajní bídy miliardu lidí a další miliarda měla podle odhadu OSN následovat do roku 2030," napsal list.