Spisovatelka Radka Denemarková plánovala vydat se v únoru na cestu do Pekingu, aby vystoupila na společném uctění památky obětí holokaustu, které organizuje česká a německá ambasáda. Z domluvené účasti nakonec sešlo, údajně na žádost německého velvyslanectví.

"Přišlo mi pouze, že mou účast zrušili Němci. A to z důvodu, že jsem podepsala petici a postavila se proti vyjádření čtyř českých nejvyšších ústavních činitelů, kteří podlézali Číně," řekla serveru Aktuálně.cz, který o kauze informoval jako první.

Německá strana se k případu odmítla oficiálně vyjádřit, ale české ministerstvo zahraničí odmítá, že by Němci Denemarkovou vyřadili kvůli tomu, že podepsala zmíněnou petici.

Redakce Aktuálně.cz má však k dispozici e-mailovou korespondenci mezi českou a německou ambasádou, ve které Němci podpis Denemarkové zmiňují.

Denemarková ani sinoložka Kateřina Procházková ale nevěří, že by vyřadili spisovatelku pouze ze své vlastní vůle.

"Němce na to spíše upozornila čínská strana, pravděpodobně čínská ambasáda v Praze. Protože si velmi dobře vede v evidenci všechny protičínské aktivity," uvedla Procházková, která se domnívá, že tentokrát šla lidská práva stranou kvůli byznysu.

Denemarková je totiž mimo jiné známa tím, že podporuje čínské disidenty v okolí spisovatele Sü Č'-jüana.