Zatímco české firmy stále diskutují o nákladnosti zavedení EET, blíží se k nim další regulace. Byť její náklady budou ještě vyšší a její porušení přináší i tvrdší sankce, většina firem o ní zatím vůbec netuší. V květnu příštího roku přitom startuje obecné nařízení na ochranu osobních údajů (GDPR) z dílny Evropské unie.

Úniky osobních dat trestá pokutami až ve výši čtyř procent z jejich hrubých ročních tržeb nebo maximálně 20 miliony eur (540 miliony korun).

Kdyby tak T-Mobilu unikla citlivá osobní data jako loni v dubnu o více než milionu jeho klientů příští rok, mohla by ho potkat pokuta i za více než půl miliardy korun. Loni v srpnu přitom operátor musel zaplatit jen 3,6 milionu korun.

"Podnikům se může zdát, že je do půlky roku 2018 ještě dlouhá doba. Už teď je ale nejvyšší čas celou věc řešit. Velkým firmám zabere nejméně rok, než provedou celkovou inventuru svého zacházení s osobními daty. Samotné nasazení technických prostředků pro jejich zabezpečení pak může trvat i několik měsíců," míní právnička Eva Škorničková, která se účastní vládní pracovní skupiny, jež se na start evropského nařízení v Česku připravuje.

Ochraně dat se nikdo nevyhne

Nová evropská norma se týká všech firem i státních organizací, jako jsou nemocnice či města a obce. Ty budou nově muset osobní data zabezpečit jejich šifrováním nebo anonymizací, aby se z nich nedala vyčíst identita konkrétní osoby. Významnější úniky budou povinně hlásit státnímu regulátorovi (ÚOOÚ) a pak o nich také informovat všechny poškozené klienty nebo vlastní zaměstnance.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se