Americký soud nařídil ve čtvrtek uvalit na obviněného manažera německé automobilky Volkswagen Olivera Schmidta vazbu bez možnosti propuštění na kauci. Schmidt je jedním z šesti současných a bývalých manažerů Volkswagenu, které ministerstvo spravedlnosti USA tento týden obvinilo v souvislosti se skandálem s obcházením emisních testů.

Schmidt byl zadržen v sobotu v Miami na letišti, když chtěl odcestovat domů z dovolené. Soudce William Turnoff vazbu odůvodnil tím, že manažer by mohl USA opustit a už se nevrátit. Schmidtovi právníci se podle agentury Reuters hodlají proti rozhodnutí odvolat.

Schmidt řídil americké oddělení firmy pro dodržování regulačních předpisů od roku 2014 do března 2015 a je obviněn ze spiknutí s cílem zakrýt manipulace s emisemi před regulačními orgány. Schmidt a další činitelé firmy podle žaloby v roce 2014 opakovaně americkým úřadům zdůvodňovali vysoké reálné emise nových vozů firmy nepravdivými technickými příčinami. Až o rok později Schmidt přiznal existenci softwaru, který Volkswagenu umožňoval při testech maskovat reálné emise.

Mezi další obviněné patří například bývalý šéf vývoje značky VW Hainz-Jakob Neusser či někdejší šéf vývoje motorů Jens Hadler.

Podle amerického ministerstva spravedlnosti Schmidtovi hrozí "v podstatě doživotní trest", protože je obviněn z trestných činů v 11 bodech obžaloby a jeho úhrnný trest by mohl dosáhnout až 169 let vězení.

Americká vláda uzavřela tento týden s Volkswagenem dohodu o urovnání jeho emisního skandálu. Automobilka v rámci dohody přiznala vinu a zaplatí pokutu 4,3 miliardy dolarů (zhruba 110 miliard korun). Automobilka již předloni na podzim přiznala, že téměř 600 tisíc naftových vozů v USA vybavila systémem umožňujícím falšovat testy emisí. Volkswagen se loni dohodl, že ve Spojených státech v důsledku emisního skandálu vynaloží až 17,5 miliardy dolarů (447 miliard korun) na urovnání obvinění ze strany regulátorů, zákazníků a prodejců.