Pokud Česká národní banka (ČNB) ukončí intervenční režim náhle, ekonom Jan Bureš očekává, že hodnota české měny vůči euru stoupne do blízkosti 25 korun za euro. "Bez jakýchkoliv intervencí ČNB bych čekal posun koruny do blízkosti 25,00 EUR/CZK. Věřím, nicméně, že ČNB minimálně v prvním roce nenechá korunu tak výrazně posílit a bude její zisky v okolí 25,70-26,00 EUR/CZK aktivně tlumit. Jinak věřím, že se ČNB pokusí o 'čistý' exit bez zavedení přechodné intervenční hranice a záporných sazeb. Jestli se jí to povede, zůstává otázkou," vyjádřil se Bureš v on-line rozhovoru se čtenáři webu Hospodářských novin.
Ceny v Česku opět po čtyřech letech rostou o dvě procenta, a inflace se tak pohybuje na úrovni, kterou Česká národní banka má jako svůj cíl. Na centrální banku tak vzroste tlak, aby přestala oslabovat kurz koruny. Více čtěte zde »
Vůči euru koruna podle něho posílí, odhaduje, že ale oslabí vůči dolaru. "Počítám, že koruna bude ještě ze současných hodnot v tomto roce vůči dolaru slábnout. V druhé polovině roku ale může nastat obrat a koruna by měla zastavit i své ztráty vůči USD," domnívá se Bureš.
Růst spotřebitelských cen v Česku v prosinci 2016 dosáhl dvouprocentní úrovně, již si za cíl stanovila ČNB. Podle Bureše to může značit, že konec intervencí se blíží. "Za vyšší inflaci dnes vděčíme primárně dražším potravinám, pohonným hmotám a do jisté míry možná i EET. Na druhou stranu pomalu ale jistě jde vzhůru i jádrová inflace a díky zrychlujícím mzdám by mohla dál růst. Celkově je tak signál poměrně jasný, konec intervencí se blíží," odpověděl Bureš. "Vzhledem k vyšší inflaci myslím, že k ukončení intervencí může teoreticky dojít již v průběhu druhého kvartálu 2017," domnívá se.
K zavedení intervencí byl Bureš skeptický, jejich vliv ale ohodnotil kladně. "Strach z nízké inflace byl podle mého názoru přehnaný. V sousedním Polsku spadla inflace v roce 2014 do záporu, centrální banka na to nereagovala žádnými novými opatřeními a inflace se skoro tři roky pohybovala v záporu. Tamnímu hospodářství to zjevně nezpůsobilo žádné škody, na vlně oživující eurozóny zrychlilo svůj růst a profitovalo z pozitivního efektu nižších cen ropy a energií. I tak ale dosavadní efekt intervencí na českou ekonomiku hodnotím jako lehce pozitivní. Zásadní pro re-start ekonomiky byla však zahraniční poptávka a domácí rozpočtová politika," uvedl Bureš.
Na dotaz, zda ukončení intervencí přiblíží Česko zavedení eura Bureš řekl, že nová situace by mohla zvýšit volání po zavedení jednotné evropské měny. "S návratem k plovoucímu kurzu může zesílit volání po euru z řad menších a středních exportérů, kterým volatilní kurz přidělává asi nejvíce práce," myslí si Bureš.
Česká národní banka se v listopadu 2013 v obavách z nízké inflace a jejího nepříznivého dopadu na ekonomiku rozhodla uměle oslabit korunu vůči euru. Už více než tři roky tak drží českou měnu slabší než 27 korun za euro, což pomáhá hlavně exportérům. Aby koruna neposílila pod stanovenou hranici, musela už centrální banka nakoupit eura za více než 800 miliard korun.
Výsledek se ale dostavil až konci minulého roku, kdy inflace zamířila konečně vzhůru. Zatímco v květnu a červnu 2016 dosahoval meziroční růst cenové hladiny jen 0,1 procenta, v říjnu už byl o sedm desetin procentního bodu vyšší. O měsíc později dokonce inflace poskočila na 1,5 procenta, a prosinec dokonce přinesl dosažení dvouprocentního cíle centrální banky.
Na dotazy čtenářů webu Hospodářských novin odpovídal ekonom Jan Bureš.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist