Za nedělní havárií ruského vojenského letadla s 92 lidmi na palubě byla pravděpodobně chyba pilota, případně technická závada. Řekl to pondělí ruský ministr dopravy Maxim Sokolov. Na palubě byla i část členů slavného Alexandrovova armádního souboru písní a tanců, nehodu nikdo nepřežil. V Rusku byl na pondělí vyhlášen státní smutek k uctění památky obětí.

Letadlo, které se v neděli asi dvě minuty po startu zřítilo do Černého moře, mělo podle vyšetřovatelů potíže s nabíráním výšky. Až do pádu se drželo velmi nízko. To nahrává názoru, že za jeho zřícením stojí technické potíže.

Ruské pátrací týmy našly v pondělí v místě pádu letadla Tu-154 další oběti neštěstí. Kromě těla kapitána osudného letu Romana Volkova vyzdvihli potápěči také 70 částí pozůstatků dalších lidí na palubě, oznámila dnes agentura TASS. Předtím pátrači oznámili nález dvou těl. Potápěči také vyzdvihli velký kus střední části trupu letadla.

Podle předchozí pátrací bilance bylo nalezeno 13 mrtvých z celkového počtu 92 lidí na palubě. Těla prvních deseti nalezených obětí byla již přepravena do Moskvy a jedno z nich už bylo identifikováno.

Na místě se podle agentury TASS také našly doklady některých novinářů, kteří doprovázeli Alexandrovce na cestě za ruskými vojáky v Sýrii. Žurnalistů na palubě bylo podle dosavadních zpráv devět.

Černé skříňky, které obsahují záznam datové a hlasové komunikace na palubě, nebyly vybaveny vlastní signalizací a může být podle agentury TASS obtížné je najít. Ministr dopravy Maxim Sokolov k tomu poznamenal, že hledání obětí může trvat dlouho.

Petrohradský zpravodajský server fontanka.ru v neděli s odvoláním na své zdroje v tajné službě napsal, že do vyšetřování katastrofy se vložila kontrarozvědka FSB. Její agenti prý prověřují každého, kdo se mohl k letounu přiblížit jak na letišti Čkalovskij severovýchodně od Moskvy, odkud stroj startoval, tak na letišti v Adleru u Soči, kde naposledy přistál.

Experti se podle nejmenovaného zdroje agentury Interfax přiklánějí k verzi, že letoun havaroval v důsledku technické poruchy, která se projevila v okamžiku, kdy se letoun snažil nabrat výšku. Chyba zkušených pilotů je podle zdroje málo pravděpodobná a počasí bylo příznivé.

Dříve se hovořilo i o možnosti srážky s ptáky či načerpání nekvalitního paliva při mezipřistání v Soči. V médiích se mihla i zmínka, že vzhledem k nedostatku informací nelze vyloučit ani hypotézu teroristického útoku.

Některá ruská média bezprostředně po katastrofě začala spekulovat, že za pádem stroje by mohl být teroristický útok. Sokolov v neděli sice prohlásil, že vyšetřovatelé prověřují všechny možnosti, v pondělí ale řekl, že útok teroristů nepatří k hlavním vyšetřovacím verzím.

Média se pozastavují nad tím, že letoun se poprvé dostal do vzduchu před více než 33 lety. Ministerstvo obrany se hájí, že rok výroby 1983 a 6689 nalétaných hodin ještě neznamenají, že letoun nebyl schopen provozu.

Záchranáři mezitím našli v Černém moři ve vzdálenosti 1,5 až osmi kilometrů od břehu ropné skvrny, trosky a podvozek zříceného letadla. Některé trosky trupu Tu-154 se podle ministerstva obrany nalézají v hloubce 50 až 70 metrů asi 1,5 kilometru od pobřeží u města Soči. Našly se i osobní věci cestujících. Nikoho, kdo by neštěstí přežil, se dosud najít nepodařilo. Šanci na to záchranáři podle agentury Interfax prakticky vylučují.

Letadlo mělo na letišti u Soči mezipřistání kvůli dotankování paliva. Mířilo z Moskvy za ruskými vojáky na leteckou základnu Hmímím v syrské provincii Latákíja, kde byl na v neděli plánován koncert Alexandrovců.

O situaci je informován prezident Vladimir Putin. Ten nařídil premiérovi Dmitriji Medveděvovi, aby vytvořil a řídil státní komisi pro vyšetřování katastrofy. Na pondělí 26. prosince pak vyhlásil státní smutek.

Státní smutek v celém Rusku se až dosud podle nepsaného pravidla vyhlašoval v případech, kdy počet obětí přesáhl stovku, jinak se omezoval na region, kde se neštěstí stalo. Naposledy Putin vyhlásil státní smutek loni na podzim po pádu ruského dopravního letadla na Sinajském poloostrově s 224 oběťmi, které byly posléze přičteny na vrub teroristům.

Katastrofu současně vyšetřují kriminalisté z Vyšetřovacího výboru, což je jakási ruská obdoba americké FBI. Šéf výboru Alexandr Bastrykin na místo nařídil vyslat "skupinu zkušených vyšetřovatelů".

Alexandrovci měli vystoupit v Allepu, největším syrském městě nedávno dobytém syrskou armádou. Podle ruských médií byla ve městě k ochraně ruských umělců připravena speciální jednotka čečenských bojovníků.

V oficiální zprávě ministerstva obrany se uvádí, že zpěváci mířili na ruskou leteckou základnu Hmímím v provincii Latákíja. O Aleppu se ale v soustrastném telegramu zaslaném do Kremlu zmínil i syrský prezident Bašár Asad. Alexandrovci se podle něj měli "s obyvateli Aleppa podělit o radost" z vítězného dobytí města.

Na palubě byli téměř všichni pěvci Alexandrovců

Na palubě zříceného letounu byli podle agentury TASS takřka všichni členové pěvecké části Alexandrovova armádního souboru písní a tanců s výjimkou tří sólistů. Agentuře to řekl jeden ze zpěváků souboru Vadim Anaňjev. Nebyl si ale jist, zda na vystoupení do Sýrie letěli i členové a členky tanečního souboru.

"Narodilo se mi dítě, teď máme v rodině tři malé děti, a tak jsem šel za vedoucím souboru a požádal jsem, abych směl zůstat (doma). Kromě toho se zítra mělo konat vystoupení, a tak rozhodli, že doma zůstanou ještě sólisté Valerij Gavva a Boris Ďjakov. Všichni ostatní ze sboru letěli," řekl Anaňjev. Dodal, že z hudebního orchestru měli letět jen hráči na harmoniky a balalajky.

Podle seznamu, zveřejněného ministerstvem obrany, bylo na palubě letadla 64 členů věhlasného souboru, včetně jeho ředitele a uměleckého šéfa, generála Valerije Chalilova.

Soubor měl podle TASS v současnosti 186 členů, včetně devíti sólistů a 64 zpěváků v mužském sboru, 38 členů orchestru a 35 tanečníků a tanečnic.

Příští turné Alexandrovců v Česku bylo plánované na květen příštího roku. Podle pořadatelů by se ale mělo uskutečnit. Prezident Miloš Zeman, který patří k obdivovatelům souboru, přijal zprávu o pádu letadla s pohnutím a vyjádřil soustrast nejen ruskému národu, ale také všem milovníkům kultury po celém světě.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) leteckou havárii označil za velkou lidskou tragédii. "Vyjadřuji velkou lítost nad oběťmi havárie ruského letadla,ve kterém cestoval také legendární soubor Alexandrovců," napsal na Twitteru.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) na Twitteru vyslovil soustrast s oběťmi leteckého neštěstí. "Je to tragédie. Poselství o pokoji lidem dobré vůle bychom ale přeslechnout neměli," uvedl. Rodinám a lidem, kteří měli Alexandrovce rádi, vyjádřil soustrast předseda KSČM Vojtěch Filip. "Rozdávali dlouhá léta radost při svých koncertech. Alexandrovci, soubor, který nemá obdoby, dnes zažívá chvíle smutku," uvedl.