Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v prosinci překvapivě zhoršila kvůli nejistotě ohledně politického vývoje. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Sentix. Index důvěry klesl na rovných deset bodů z listopadového ročního maxima 13,1 bodu. Analytici dotazovaní agenturou Reuters přitom předpokládali, že index zůstane beze změny.

Průzkum organizace Sentix se uskutečnil před nedělními prezidentskými volbami v Rakousku a referendem o ústavních změnách v Itálii. Nejistotu podle Sentixu vytvářejí rovněž důležitá hlasování v příštím roce, kdy se uskuteční například parlamentní volby v Německu a ve Francii.

"Každé volby jsou označovány jako klíčové hlasování pro euro, nebo proti němu. To zastiňuje investorům i firmám výhled," uvedla organizace Sentix.

V Itálii voliči v neděli odmítli změny ústavy, a přiměli tak premiéra Mattea Renziho k ohlášení odchodu z funkce. To vyvolává obavy, že se k moci dostane opoziční Hnutí pěti hvězd, které se staví proti jednotné evropské měně. V rakouských prezidentských volbách nicméně vyhrál proevropský kandidát Alexander Van der Bellen, napsala agentura Reuters.

Maloobchod v eurozóně v říjnu rostl nejrychleji za dva roky 

Maloobchodní tržby se v eurozóně v říjnu zvýšily nejprudším tempem za poslední dva roky. Spotřebitelé nakoupili více oblečení, elektroniky i knih a utráceli i on-line. Uvedl to v pondělí evropský statistický úřad Eurostat. Analytici vysvětlují spotřebitelský optimismus nízkou mírou inflace a poklesem nezaměstnanosti.

Maloobchodní tržby v eurozóně se v říjnu meziměsíčně zvýšily o 1,1 procenta po předchozích dvou poklesech za sebou. Zaznamenaly tak největší měsíční nárůst od srpna 2014. Podle analytiků ale tento příznivý vývoj může snadno zvrátit nárůst inflace a politické nejistoty v příštích měsících.

V meziročním srovnání se tržby zvýšily dokonce o 2,4 procenta. Nejvýraznější meziroční nárůst zaznamenali obchodníci v Lucembursku, Rumunsku a Slovinsku.