Těžba ropy v Rusku v listopadu nepatrně vzrostla a dostala se na nový postsovětský rekord 11,21 milionu barelů denně. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo tamní ministerstvo energetiky. Rusko tento týden slíbilo, že v první polovině příštího roku postupně sníží těžbu až o 300 000 barelů denně. Chce se tak připojit k Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), která se snaží snížením těžby stabilizovat ceny ropy.

Předběžné údaje ministerstva ukazují, že mírně klesla těžba na polích, která provozují společnosti Rosněfť, Gazprom Něfť a jejich společný podnik Slavněfť. Zvýšila se naopak těžba na polích, která provozují firmy Surgutněftěgaz a Lukoil.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak ve čtvrtek uvedl, že Moskva je připravena snížit těžbu z listopadové a prosincové úrovně. Ke snížení mají přispět všechny společnosti. Ministr ale neposkytl žádné podrobnější údaje ani nevysvětlil, jak bude tento krok technicky proveditelný.

Novak ale mimo jiné uvedl, že k dohodě o snížení těžby se kromě kartelu OPEC a Ruska připojí i další přední těžaři, jako je Kazachstán, Mexiko, Omán či Bahrajn.

Ruské firmy Rosněfť, Gazprom Něfť a Lukoil v letošním roce navzdory nízkým cenám ropy zahájily těžbu na nových polích a zvýšily produkci. Mohou tak činit díky slabému rublu, který jim částečně kompenzuje ztráty způsobené poklesem cen ropy, poznamenala agentura Reuters.

Prodej ropy a zemního plynu se na rozpočtových příjmech Ruska podílejí více než třetinou. Jejich podíl ale klesl z více než poloviny v roce 2014, protože ceny ropy se na světových trzích z více než 100 dolarů za barel v polovině roku 2014 snížily až pod 50 dolarů.