Celkový dluh Čechů dosáhl koncem třetího čtvrtletí 1,92 bilionu korun, což je o 134 miliard meziročně více. Počet lidí s dluhem se meziročně mírně snížil na 3,06 milionu osob. Lidé si půjčují větší částky a lépe splácejí své úvěry, vyplývá z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Objem tzv. ohroženého dluhu, kdy nebyly zaplaceny minimálně tři po sobě jdoucí měsíční splátky, meziročně klesl o devět procent na 46,3 miliardy korun. Výrazněji klesl objem dlouhodobého ohroženého dluhu, a to o tři miliardy korun. Objem krátkodobého dluhu se snížil o 1,5 miliardy na 15,3 miliardy korun. Jen u mladých lidí se objem ohroženého krátkodobého dluhu zvýšil. V kategorii 15 až 24 let vzrostl meziročně o 22 procent.

"Pokračoval trend, kdy sice klesá celkový objem nespláceného dluhu i počet lidí s ohroženým dlouhodobým dluhem, ale zároveň stále stoupá počet lidí, kteří nesplácejí své krátkodobé úvěry určené na spotřebu," upozornil výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.

Průměrná částka připadající na klienta s ohroženým dluhem se meziročně snížila. U dlouhodobého dluhu činí 502 000 Kč a je o 50 000 nižší než před rokem. U krátkodobého dluhu je 102 000 korun, o 14 000 Kč méně než loni.

Koncem září nesplácelo své dlouhodobé dluhy 30 371 lidí, což bylo meziročně o osm procent méně. Krátkodobé závazky nesplácelo 303 240 lidí, o osm procent více než před rokem. Nejrychleji se počet lidí s ohroženým krátkodobým dluhem zvýšil ve věkové kategorii 15 až 24 let (o 38 procent) a u lidí ve věku 25 až 29 let (o 15 procent). Každý šestý mladý člověk tak má problémy se splácením krátkodobého dluhu. Věková skupina 15 až 24 let je také jedinou kategorií, u které se meziročně zvýšil počet lidí nesplácejících dlouhodobý dluh, a to o deset procent.

Objem dlouhodobého dluhu poprvé přesáhl 1,5 bilionu korun. Důvodem je zvýšený zájem o hypoteční úvěry. Úvěrovému trhu nahrávají rekordně nízké úrokové sazby a nízká nezaměstnanost, uvedla výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací Zuzana Pečená.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Češi jsou na tom podle společnosti Intrum Justitia ohledně splácení dluhů lépe než většina obyvatel vyspělých evropských zemí včetně Německa či Francie. Jen 16 procent Čechů říká, že nedokáže splácet dluhy, zatímco evropský průměr je 27 procent. Z různých typů plateb Češi nejčastěji nezvládají splátky úvěrů (20 procent), pokut (19 procent) a účtů za mobil (18 procent). Nejposlušnější jsou naopak při placení daní.

Statistiky Poradny při finanční tísni ukazují na to, že lidé problémy s dluhy často neřeší včas. Za loňský rok se na ni obrátilo přes 11 tisíc klientů. Čtvrtina je předlužena více než čtyři roky, téměř polovina jeden až tři roky a čtvrtina do jednoho roku. "Klienti začínají své problémy se splácením řešit poměrně pozdě, někdy až v okamžiku, kdy je na ně nařízena exekuce," uvedl ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.