Americký výrobce letadel Boeing získal nepovolenou státní pomoc, kterou mu na vývoj nového dopravního letadla 777X poskytl ve formě daňové úlevy americký stát Washington. V Ženevě o tom v pondělí rozhodla Světová obchodní organizace (WTO), která tak reagovala na stížnosti Evropské unie. Rozhodnutí je součástí vleklého sporu mezi EU a USA ohledně subvencování výroby letadel.

Boeing a EU nicméně rozhodnutí WTO interpretují různě. WTO vyhověla stížnostem EU pouze částečně, obě strany teď ale hovoří o svém vítězství, uvedla agentura AP.

EU si stěžovala na daňové úlevy v celkové hodnotě 8,7 miliardy dolarů (222 miliard korun). Podle Evropské komise pondělní rozhodnutí WTO označuje jako nepovolenou daňovou úlevu, jejíž hodnota by do roku 2040 dosáhla 5,7 miliardy dolarů. Boeing však hovoří pouze o částce 50 milionů dolarů ročně a upozorňuje, že tato úleva měla začít fungovat až po dodání prvního letounu 777X v roce 2020. WTO hodnotu nepovolené pomoci v rozhodnutí neupřesnila.

Hlavním rivalem Boeingu je evropský výrobce letecké techniky Airbus. Oba podniky se vzájemně obviňují z nečestné konkurence už léta. "Stále si myslím, že jedinou cestou z této směšné série sporů iniciované Spojenými státy je dohodnout soubor globálně používaných pravidel pro podporu výroby civilních letadel, z čehož by těžily obě strany Atlantiku," uvedl v pondělí generální ředitel Airbusu Tom Enders.

Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová rozhodnutí WTO označila za "důležité vítězství pro EU a její letecký průmysl". Podobně optimistické jsou ale i Spojené státy.

"Pondělní rozhodnutí je naprostým vítězstvím pro Spojené státy, stát Washington a Boeing," tvrdí viceprezident Boeingu Michael Luttig, který je zodpovědný za právní záležitosti.

WTO ve své zprávě vyzvala USA, aby během 90 dnů zajistily, že nepovolená daňová úleva bude stažena. "Očekáváme, že Spojené státy budou respektovat pravidla a podporovat spravedlivou hospodářskou soutěž a že tuto podporu bez prodlení stáhnou," uvedla Malmströmová.