Cena ropy by mohla vzrůst až na 55 dolarů za barel, pokud budou s omezením těžby souhlasit všichni těžaři, tedy země, které jsou i nejsou členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Uvedl to v sobotu íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne. Vyjádřil rovněž optimismus z nadcházející schůzky ropného kartelu OPEC.

"Obdrželi jsme pozitivní signály, které zvyšují pravděpodobnost dohody na setkání, a jsem optimistický," prohlásil Zangáne, který se předtím  v místní státní televizi sešel s generálním tajemníkem OPEC Mohammedem Barkindou. Pokud se kartel dohodne na omezení těžby, měla by podle něj cena ropy rychle stoupnout nad 50 dolarů za barel. Pokud budou spolupracovat i další země, může vzrůst až na 55 dolarů. V pátek cena ropy Brent uzavřela na 46,86 dolaru za barel.

OPEC se v září předběžně dohodl na prvním snížení těžby za osm let, neshody mezi členskými zeměmi ale vyvolávají pochybnosti, zda se tuto dohodu podaří zrealizovat. Předběžná dohoda počítá se snížením těžby na 32,5 milionu, až 33 milionů barelů denně. Členové kartelu by podrobnosti plánu měli dojednat na oficiálním zasedání 30. listopadu ve Vídni.

Írán je hlavní překážkou v dokončení dohody, protože se omezení těžby brání a není ochoten přistoupit ani na zmrazení těžby na současné úrovni. Zangání v sobotu zopakoval, že Írán i nadále chce zvyšovat těžbu. Teherán chce výjimku z dohody, protože se snaží obnovit svůj podíl na trhu po zmírnění sankcí západních zemí. Již několikrát Írán uvedl, že je ochoten přestat zvyšovat těžbu až ve chvíli, kdy jeho těžba stoupne na úroveň před zavedením sankcí, tedy zhruba čtyři miliony barelů za den. V současnosti těží 3,85 milionu barelů, napsaly agentury AP a Reuters.