Během dvou dnů minulého týdne byly oznámeny dva velké prodeje, jejichž cena po sečtení přesáhla 70 miliard korun. Jedná se o desítky logistických parků P3, které koupil singapurský státní fond CIG od dvou severoamerických fondů za 65 miliard. Přes sedm miliard pak čínská skupina CEFC zaplatila Pentě v čele s Markem Dospivou a Jaroslavem Haščákem za kancelářskou budovu Florentinum v centru Prahy.

V anketě Hospodářských novin 20 předních českých poradců při nákupu a prodeji firem popisuje, proč investoři letos rekordně nakupují nejen reality, ale i firmy. V Česku se a první pololetí podle dat poradenské společnosti EY prodalo zhruba stejně firem jako za celý loňský rok. Jejich odhadovaná cena po započtení nedávno oznámených obchodů přesahuje 200 miliard korun.

"Jednoznačně za tím stojí dostupnost akvizičních úvěrů a jejich relativně nízká cena. Je to vidět na aktivitě menších lokálních investičních skupin, které jsou schopny realizovat stamilionové transakce s relativně nízkým objemem vlastního kapitálu," říká Radek Schmied z Redbaenk. Ten letos radil například s prodejem výrobce chladicích zařízení pro ropný průmysl Bronswerk Heat Transfer z Benešova nad Ploučnicí. Tuto firmu za stovky milionů koupil brněnský miliardář Igor Fait.

"Český trh je v současné době trhem prodávajících. Kdo má atraktivní aktivum, diktuje podmínky a cenu," říká Pavel Falout z KPMG. "Letošním hitem je poptávka po strojírenských firmách, kde je poptávka tak vysoká a majitelů ochotných prodávat tak málo, že ti, kteří prodávat ochotní jsou, šroubují ceny často až k iracionálním hodnotám," dodává. Podle jiných poradců za požadavky na vyšší cenu stojí i čínští investoři v čele se skupinou CEFC, popisuje Tomáš navrátil z CN Finance. 

Anketa HN:
Petr Kříž, EY Igor Mesenský, TPA
Jan Hadrava, PwC Radek Schmied, Redbaenk
Marián Kováč, Deloitte Petr Kymlička, BDO
Pavel Falout, KPMG Antonín Piskáček, Česká spořitelna
Jiří Hák, Corpin/Rothschild              Marián Vorek, UniCredit Bank
Tomáš Klápště, Patria Marek Tichý, Raiffeisenbank
Tomáš Navrátil, CN Finance Miroslav Jandečka, Moore Stephens
Lukáš Hruboň, Mazars Lenka Hradová, ACG

Petr Kříž, EY 

Jak dosud hodnotíte letošní rok na trhu M&A v Česku? Můžete ho meziročně srovnat?

Český trh fúzí a akvizic je v roce 2016 zcela mimořádný. Ze zveřejněných čísel vyplývá, že se letos realizuje zhruba dvojnásobek prodejů firem než ve kterémkoliv z předchozích 10 let. Obvykle se v Česku úspěšně dokončí okolo 200 prodejů větších firem ročně, letos jsme to stihli již za šest měsíců. Přebytek kapitálu v bankách i kapsách investorů je dále posilován sílící spekulací na brzké ukončení intervencí ČNB na devizovém trhu, která přitahuje další a další zahraniční investory.

Co je podle vás hlavním znakem letošního trhu M&A v Česku?

Ochota kupců zrealizovat obchody, které by ještě před několika lety neměly šanci na dokončení. A strach z toho, jaké budou mít budoucí kroky ČNB vliv nikoliv na export, ale na majetek.

Na kolika transakcích nyní pracujete, kolik jste jich letos uzavřeli?

Náš pražský tým letos zatím dokončil osm prodejů firem. Na mnoha dalších transakcích se podílíme například tím, že provádíme předinvestiční prověrku nebo společnost pouze k prodeji připravujeme, ale pokud vlastní prodej neřídíme od začátku až do konce, nemohu ho považovat za náš.

O jaká odvětví se jedná?

Neřekl bych, že letos je větší zájem jen o některá odvětví. Kritériem je spíše stabilita a historicky prokázaná výnosnost. Více než o firmy s obrovským, ale nejistým potenciálem růstu je tak spíše zájem o odvětví tradiční. Ideálně s komínem.

Kolik očekáváte, že budete mít do konce roku dotažených transakcí?

Doufám, že letos dokončíme ještě čtyři prodeje. Dalších pět, na kterých také pracujeme, se zřejmě posune až do roku 2017 nebo se nezrealizuje vůbec.

Čekáte do konce roku uzavření transakce s cenou větší než jedna miliarda korun?

Dvě takové dokončíme, pokud se nestane nic mimořádného. Na ještě jedné podobné pracujeme, ale tam je můj optimismus podstatně menší.

Jaké jsou nejčastější důvody prodejů firem, u nichž máte mandát?

Ve dvou případech je to odchod zahraniční korporace z českého trhu. Majitelé dalších čtyř nemají v rodině vhodného nástupce, kterému by firmu chtěli svěřit a který by naopak chtěl a dokázal společnost řídit. Zbylé tři transakce představují vstup investorů do společností, ve kterých si kupují pouze minoritní nebo poloviční podíl. Jedná se tak do budoucna o společné podniky s potenciálem dalšího růstu.

NAHORU


Jan Hadrava, PwC

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se